Skoro třicet procent z nás má potíže s únikem moči, tedy inkontinencí. Odborníci se shodují na tom, že by se o tomto problému mělo začít víc a otevřeně mluvit. Lidé by měli ztratit ostych s problémy zajít k lékaři, protože pak se jich mohou dřív a snáz zbavit.
Pokud má člověk dostatek informací o tom, proč k inkontinenci může docházet a jak jí předcházet, může svůj stav ovlivnit. Právě proto vyhlásila Mezinárodní společnost pro inkontinenci (ICS) týden od 18. - 24. 6. již čtvrtým Světový týden kontinence. Podle ICS a Světové federace inkontinentních pacientů (WFIP) inkontinencí trpí na celém světě až 260 milionů lidí. Smyslem celosvětové akce je upozornit na problém inkontinence a zaměřit pozornost na prevenci a péči o inkontinentní pacienty.
Podle výzkumu České společnosti podpory zdraví a IncoFora z roku 2009 trpí 6 procent populace starší 15 let denním únikem moči, týdně pak dalších 11 procent. Jedenkrát týdně a častěji tak v České republice trpí inkontinencí téměř jeden a půl milionu lidí. Pokud do počtu inkontinentních osob zahrneme i osoby udávající únik moči alespoň jedenkrát měsíčně, pak se jedná až o 28 procent obyvatel. Inkontinence se nevyhýbá ani mužům.
Předseda IncoFora, prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., přednosta Urologické kliniky VFN v Praze upozorňuje: „Ze srovnání výsledků reprezentativního šetření z roku 2003 a 2009 vyplývá, že klesá počet inkontinentních osob, které navštěvují lékaře (pokles z 52 procent na 35 procent), a současně se oddaluje první návštěva lékaře. Vyšší informovanost ale může vést k většímu spoléhání na samoléčbu, navzdory skutečnosti, že včasná návštěva lékaře, ať praktika či gynekologa nebo urologa, je nejdůležitějším krokem k úspěšnému léčení inkontinence.“
Podle doc. MUDr. Jaroslav Feyereisla, CSc., ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, trpí ženy inkontinencí více než dvakrát častěji a dodává „Nechce-li být žena ve čtyřiceti inkontinentní, musí co nejdříve po porodu začít posilovat svaly pánevního dna, protože většinou existuje reálná šance inkontinenci zdárně ovlivnit. Základem bývá cvičení, které v 90 procentech případů pomáhá. Z výzkumu vyplývá, že pravidelně cvičí 22 procent pacientek a 38 procent cvičí nepravidelně.“
V rámci projektu IncoFora vznikla síť pěti tzv. Pelvis klubů, v nichž ženy cvičí soubor cviků na posilování svalů pánevního dna. Pelvis kluby fungují v Praze, Brně, Liberci a v Plzni. Přihlásit se ke cvičení je možno prostřednictvím stránek IncoFora nebo Pelvis klubu, nebo přímo na tel. 724 207 874. Ženy mohou cvičit i doma – podle audiovizuálního programu Gymnastika svalů pánevního dna, který si lze objednat.
Nejčastějším řešením inkontinence jsou vložky či kalhotky
Podle citovaného výzkumu je nejčastějším řešením problémů spojených s únikem moči použití absorpčních prostředků - inkontinenčních vložek, plen či kalhotek, které používá 44 procent respondentů, následuje užití léků (30 procent) a chirurgická léčba (6 procent).
„Ve skupině pacientek ve věku 45-64 let používá inkontinenční prostředky dokonce 64 procent žen. Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou inkontinenční prostředky z pojištění hrazeny, v závislosti na závažnosti inkontinence,“ uvádí člen IncoFora, MUDr. Lukáš Horčička, předseda Urogynekologické společnosti ČR. Podle WFIP představuje cena a úhrada inkontinenčních prostředků důležitý faktor, který zdraví a kvalitu života osob trpících únikem moči. V České republice jsou úhrady upraveny zákonem č. 369/2011 Sb.
Jak jste na tom Vy? Tajíte své problémy a raději si inkontinenční pomůcky kupujete ze svého - napište nám v diskusi nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář