Inkontinence je neschopnost organismu udržet moč. Kde se taková neschopnost vzala? Co je příčinou úniku moči?
Kde se bere neschopnost udržet moč?
Inkontinence je neschopnost organismu udržet moč. Kde se taková neschopnost vzala? Co je její příčinou? Při správné funkci sehraného tandemu „močový měchýř–močová trubice“ je měchýř rezervoárem pro shromažďování moči, močová trubice řídí a organizuje jeho vyprazdňování a svěrač v močové trubici při jeho plnění brání úniku moče. Pokud dojde k narušení zmíněné sehranosti, náhle zjistíte mimovolný únik moči a je opravdu na místě se ptát, "kdo za to může".
Hlavní příčiny inkontinence
Inkontinence má dvě hlavní příčiny.
1. Ochabnutí svalů pánevního dna
První příčinou může být nedostatečná funkce uzávěrového mechanismu močové trubice, jinými slovy močová trubice přestane řídit odvod moči. Tato funkční porucha může být způsobena ochabnutím svalů pánevního dna, které podpírají močový měchýř a pomáhají jej uzavírat. Představte si třeba původně dobře vypnutou trampolínu, která se časem unaví a není už tak pružná jako dříve.
Při ochabnutí těchto podpůrných struktur se močová trubice uvolní ze své původní polohy. Druhou možností může být ochabnutí svěrače močové trubice.
Kdy a proč pánevní dno může ochabnout? Může to být způsobeno přirozeným stárnutím. Váš stav se může začít zhoršovat již v menopauze, a to v důsledku nedostatku ženských pohlavních hormonů. Dále při některých onemocněních, například po mrtvici, při cukrovce, po úrazech nebo po těžkém porodu. Můžete se s tím setkat při chronickém kašli, například u astmatu, při tělesné námaze nebo při nadměrné obezitě.
2. Náhlé stahy svaloviny močového měchýře
Druhou příčinou může být vznik náhlých, křečovitých stahů svaloviny močového měchýře s následným nevyhnutelným odtokem moči. V situacích, kdy by měchýř měl být uvolněn a shromažďovat moč, může zvýšená aktivita jeho svalstva vyvolávat nutkání na močení. Tento stav se může rozvinout v důsledku poranění nervového zásobení močového měchýře, zánětlivým procesem v malé pánvi nebo jako důsledek psychosomatického onemocnění, například při úzkosti.
Každá z uvedených hlavních příčin charakterizuje jednu z nejčastějších forem onemocnění. V prvním případě se jedná o tzv. stresovou inkontinenci, ta druhá nese označení urgentní inkontinence.
Příčiny inkontinence mohou být různé, proto pro nasměrování správného postupu léčby je rozhodující zodpovědné určení typu inkontinence, tedy správná diagnostika. Touto diagnostikou a následně léčbou ženské močové inkontinence se zabývají specialisté oboru urogynekologie a urologie. Trvale nebo dočasně můžete používat vložky či kalhotky například firmy TENA. Jsou to speciální pomůcky pro případ, že trpíte únikem moči, a pomohou vám inkontinenci zvládnout. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.
|
Přidat nový komentář