Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.
Jak správně inhalovat
Inhalovaný vodní roztok je možno doplnit o medikament doporučený lékařem, ale vhodná je rovněž Vincentka. Při akutních obtížích je žádoucí inhalovat 3-5krát denně, vždy alespoň 15 minut. Po inhalaci se snažte zůstat v klidu a nepřepínat se.
V případě chronických potíží, například při chronické rýmě, inhalujte každý den, nejlépe ve večerních hodinách. Pravidelná inhalace přináší úlevu i lidem trpícím astmatem, neboť omezuje výskyt akutních záchvatů. Inhalátor je však možné použít i během samotného záchvatu.
Studená versus teplá inhalace
Jak už samotné názvy napovídají, hlavní rozdíl mezi oběma druhy inhalace spočívá v teplotě inhalovaného roztoku. Ptáte se, kdy je tedy který druh inhalace vhodný?
Studená inhalace je vhodná k léčbě širokého spektra respiračních onemocnění, například při bronchitidě, laryngitidě, zápalu plic. Teplota inhalovaného roztoku se pohybuje mezi 22 až 26 stupni.
Teplá inhalace je doporučována zejména při léčbě nachlazení doprovázeného silnou rýmou. V tomto případě má roztok teplotu 38–42 stupňů. Teplá pára napomáhá prokrvování sliznice a tím i produkci sekretu.
Inhalátor, jinak známý také jako nebulizátor, vytváří mlhu jemných aerosolových částic, které napomáhají léčbě horních i středních cest dýchacích a pozitivní výsledky přináší i při léčbě hlubokého zápalu plic. Mikroskopické částečky aerosolu totiž pronikají i do těch nejmenších plicních sklípků.
Zvlhčovače vzduchu
Nedostatečná vlhkost ovzduší se může projevit nadměrným vysušováním sliznice dýchacích cest, což může způsobit zahuštění hlenu. Výsledkem jsou nepříjemné potíže při dýchání, které se mohou neustále zhoršovat. Často také vznikají zánětlivá ložiska, která mohou snadno přerůst až v astma. Chcete-li účinně předcházet respiračním obtížím, je vhodné ovzduší pravidelně zvlhčovat.
K dlouhodobému zvlhčování ovzduší v domácnosti slouží zvlhčovače vzduchu, které vytváří jemnou mlhovinu tvořenou mikroskopickými kapičkami vody, jež se dá použít i k nepřímé inhalaci. Stačí, když do zásobníku nalijete Vincentku nebo destilovanou vodu smíchanou s medikamenty.
Silným astmatikům se osvědčuje přístroj kombinující zvlhčovač vzduchu s ionizátorem ovzduší.