Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Infekční mononukleóza - prvním příznakem bývá většinou únava

( aktualizováno 25. března 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19083x )

Infekční mononukleóza je způsobená virem EB (Epstein-Barrové), přenáší se slinami, propuká ale pouze v 5 případech ze 100. Projevuje se velkou únavou a zvětšením lymfatických uzlin. Průběh nemoci je povětšinou mírný, někdy ale může končit vážnějšími zdravotními komplikacemi. Z toho důvodu je důležité při podezření na onemocnění mononukleózou navštívit ihned lékaře.

shutterstock.com

Infekční mononukleóza je horečnaté onemocnění spojené s angínou, zduřením krčních uzlin a s postižením jater. Může být vyvoláno několika infekčními částicemi, v devadesáti procentech se jedná o virus Epsteina-Barrové. Tento virus patří mezi herpetické viry. Jemu příbuzné viry způsobují například opar, pásový opar nebo plané neštovice. Typickou vlastností herpetických virů je trvalá přítomnost v lidském organismu i po prodělání prvotní infekce. Viry přežívají v těle v klidovém stádiu a v případě oslabení organismu (stresu, nadměrné zátěži, snížení imunity) se mohou kdykoliv znovu aktivovat.

Infekci EBV prodělá během života prakticky každý, ale jen u omezeného počtu pacientů se projeví formou infekční mononukleózy. U někoho proběhne jako běžná viróza, u někoho se projeví například jen přechodnou únavou. Pokud není na nemoc podezření a neudělají se testy, velmi často unikne první kontakt s virem pozornosti. Mnohdy se pak náhodně později v životě zjistí v krvi přítomné protilátky. Proč u různých pacientů probíhá onemocnění různě, zůstává prozatím nevyřešeno. Podílí se na tom jak vrozené předpoklady, tak aktuální stav obranyschopnosti organismu.

Po prvotní infekci zůstává virus přítomen celoživotně v těle napadeného člověka a je vylučován slinami i v klidovém období. Zdrojem nákazy je proto jak člověk nemocný, tak zdravý. Nemoc se přenáší přímým kontaktem, bývá proto někdy také označována jako „nemoc z líbání“. Infekční mononukleóza se projeví většinou po čtrnácti dnech od kontaktu s virem, tato doba může být výjimečně i několikaměsíční.

Onemocněním trpí povětšinou děti a mladiství, může se však vyskytnout i u lidí ve středním a starším věku. Ohroženi jsou především lidé s oslabenou imunitou. Rizikovou skupinou jsou pak lidé měnící často své sexuální partnery.

Příznaky mononukleózy

Klinické projevy infekční mononukleózy jsou proměnlivé. Mezi typické příznaky patří:

  • Únava: Je typická. Vyskytuje se téměř vždy. V případě infekce EBV může být dokonce jediným příznakem probíhajícího virového onemocnění. Není to však obyčejná únava, jakou všichni jistě znají např. po práci či sportu. U mononukleózy jde o nadměrnou a stále trvající únavu, která se velmi podobá tzv. únavovému syndromu. Pro některé je únava tak nepřekonatelný problém, že nejsou schopni vstát a vykonávat ani banální činnosti.
  • Horečka: Ta může být trvalá, někdy prudce kolísá a teplota může být vysoká (až 40 °C). Následně mohou ještě řadu týdnů přetrvávat mírně zvýšené teploty.
  • Postižení hrdla: Nález v hrdle může být mírný v podobě lehkého prosáknutí a zarudnutí, může se jednat naopak o těžkou angínu s bělavými povlaky na mandlích. Mandle mohou být výrazně zvětšené a mohou dokonce způsobit dušení.
  • Zvětšení uzlin: Uzliny jsou zduřelé a proto hmatné. Nejčastěji jsou postiženy uzliny podčelistní, krční, podpažní nebo tříselné. Pokud zduří výrazněji i nitrobřišní uzliny, může onemocnění napodobit i příznaky zánětu slepého střeva.
  • Zvětšení jater a sleziny: Je častým příznakem, projeví se tak až tři čtvrtiny případů infekční mononukleózy. Játra jsou uložena pod pravým žeberním obloukem, v této oblasti pacienti udávají mnohdy citlivost až bolestivost. Postižení jater se projeví také zvýšením krevních jaterních testů a vzácněji dokonce žloutenkou.
  • Vyrážky: Jsou velmi různorodé od drobných milimetrových flíčků až po větší skvrnky, vyrážka nemusí být přítomna vůbec.
  • Holzelovo znamení: Jedná se o drobně tečkovitou vyrážku na měkkém patře v dutině ústní. Objevuje se u méně než jedné třetiny nemocných v prvním týdnu probíhající mononukleózy.
  • Bassův příznak: Objevuje se rovněž v první fázi nemoci asi u jedné pětiny pacientů. Jde o oboustranné prosáknutí kolem očí.

Diagnostika mononukleózy

Mononukleóza se diagnostikuje pomocí odběru krve, výtěru z krku a jaterních testů.

V případě onemocnění mononukleózou se v krvi objeví zvýšený počet bílých krvinek netypického tvaru tzv. mononukleárů, z čehož pochází název mononukleóza. Většinou jsou v krvi přítomny i protilátky, které jsou tvořeny imunitním systémem člověka. Z dalších parametrů bývají zvýšené jaterní testy. Toto všechno jsou testy nespecifické, které pouze podporují diagnózu při určitých klinických projevech.

K potvrzení infekce EBV slouží sérologická identifikace protilátek proti EBV v krvi. Proti EBV se tvoří řada různých typů protilátek. Podle jejich aktuální hladiny lze rozlišit, v jaké fázi onemocnění se pacient zrovna nachází. Lze takto zjistit infekci prodělanou před řadou let.

Léčba mononukleózy

Jako u většiny virových onemocnění, speciální protivirová léčba se nepoužívá. Terapie se proto omezuje na léčbu příznaků choroby, nikoliv na odstranění její příčiny. Lehce probíhající mononukleózu lze zvládnout doma v klidu v posteli. Stavy s těžkou angínou s výrazným otokem hrdla je nutné léčit v nemocnici. V tomto případě je namístě podávání kortikoidů, což jsou protizánětlivé léky, které zároveň účinně tlumí otoky.

Nasedne-li na oslabený terén ještě bakteriální infekce, je nutné podávat antibiotika. U infekční mononukleózy se však nesmí podávat aminopenicilinová antibiotika, která u této choroby způsobují výsev nepříjemné vyrážky. Pokud jsou zvýšené jaterní testy, podávají se léky podporující jejich hojení a z jídelníčku se vylučují těžká tučná jídla a přepalované tuky.

Kromě medikamentů jsou potřebná i určitá režimová opatření: Klid na lůžku hlavně v akutní fázi. Ale ten není ani nutné doporučovat, protože únava nemocného donutí si ho dopřát.

Necvičit! To je užitečná rada na několik měsíců. A není samoúčelná. Játra i slezina jsou orgány velmi křehké a proto chráněné žebry. V případě jejích zvětšení už nemají kostní žeberní ochranu a při sebelehčím nárazu může dojít k jejich roztržení. Tomu je rozumnější předcházet.

Dieta s omezením živočišních a zvlášť propalovaných tuků a bohatá na uhlohydráty. Není nevyhnutná, ale pomůže k rychlejší regeneraci jaterních funkcí. Doporučují se lehce stravitelná jídla, které jsou zdraví prospěšné obecně a pití dostatečného množství tekutin.

Při léčbě EBV je vhodné kombinovat potraviny podporující imunitu, hlavně tmavě zelenou listovou zeleninu, mrkev bohatou na vitamin A, sladké brambory, tmavé bobule, ořechy, semínka a další kvalitní bílkoviny. 

Jako podpora imunity po virové infekci EBV se doporučuje užívat vitamin C ve vyšších dávkách, zinek, selen, lysin, vitamíny B, beta-glukany a echinaceu. Na Lékárna.cz si lze objednat vitamíny i minerály, které právě potřebujete, a to ve formě kapslí, rozpustných a šumivých tabletek, kapek i sypkého prášku.

U infekční mononukleózy je podstatné nemoc skutečně doléčit v klidu potřebnou dobu a poskytnout tak organismu dostatek času na vyléčení. V opačném případě se onemocnění může táhnout týdny ve spojení s únavou a mírně zvýšenými teplotami. Pokud byla postižena játra, je třeba s odstupem času zopakovat krevní odběry a ověřit tak úpravu jaterních testů. Po vyléčení již další sledování nebývá nutné, je třeba pouze počítat s tím, že EB virus v těle přetrvává a při oslabení se může znovu aktivovat.

Možné komplikace mononukleózy

Zpravidla záleží na věku pacienta. U naprosté většiny malých dětí se viróza Epstein-Barrové neprojeví vůbec, nebo jen lehkými příznaky jako ztráta apetitu a lehká únava. Čím je člověk starší, tím pravděpodobnější je, že se nemoc projeví naplno a vzniknou komplikace:

  • Jaterní komplikace představuje vznik žloutenky a mírné zvýšení jaterních testů.
  • Plicní komplikace mohou být někdy dramatické. Zvětšené uzliny na krku nebo kolem dýchací trubice mohou tlačit na dýchací cesty a způsobit jejich zúžení, nebo až uzavření. Když nejsou dýchací cesty volně průchodné, výsledkem je udušení. Právě tato hrozba je důvodem pro hospitalizaci, protože jestli léky nezaberou, je nutný zásah chirurga.
  • Neurologické komplikace ve smyslu zánětu mozkových blan, mozku nebo záchvatů jsou skutečně ojedinělé a i když mohou mít bouřlivý průběh, obvykle odeznějí bez jakýchkoliv následků.
  • Krevní komplikace zahrnují pokles počtu bílých krvinek, nebo v důsledku boje imunitních buněk s virem dochází ke předčasnému odumření červených krvinek. Jsou jenom přechodné a i když se vyskytnou, vrátí se zcela k normálu.

Prevence mononukleózy

Specifická prevence neexistuje. S EBV se během života setká prakticky každý. Virus se přenáší blízkým kontaktem, zejména slinami, takže nejvyšší pravděpodobnost přenosu je například při pití ze stejné lahve s nemocným nebo nosičem viru nebo při líbání. Rozhodně je tedy dobré vyvarovat se takového kontaktu s člověkem, který zrovna prodělává infekční mononukleózu. Nosičem však může být kterýkoliv zdravý člověk. Pravděpodobně jste to i vy. 

Platí naprosto obecné zásady dodržování zdravého životního stylu a prevence nemocí, jako je dodržování osobní hygieny, otužování, sport a zdravá výživa.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty. 

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce