Hodně pijte, spěte, zamyslete se nad složením svého jídelníčku, choďte na procházky a vyhýbejte se nemocným.
Imunita funguje jako náš ochranný štít. Pokud pracuje správně, dokáže nás účinně chránit před viry a bakteriemi. Řada imunitních problémů, až 60 % z nich, má původ v alergiích, tedy přehnaných reakcích imunitního systému na různé cizorodé látky. Příznakem nedostatečné funkce imunitního systému mohou být i různé infekce v dutině ústní – afty, opary rtů. Časté jsou i kožní problémy, jako jsou ekzémy, různá zánětlivá ložiska, vyrážky, kopřivka, nebo “jen” suchá pokožka, lámavé vlasy či nehty.
Prvotní základní vyšetření zdravotního stavu pacienta provádí všeobecný praktický lékař, v případě dětí praktický lékař pro děti a dorost (pediatr). Dle podrobné anamnézy (při podezření na poruchu imunitního systému) může praktický lékař pacienta doporučit ke specializovanému imunologickému vyšetření v odborné ambulanci alergologie a klinické imunologie.
Úhrada z veřejného zdravotního pojištění
Imunologické vyšetření je z veřejného zdravotního pojištění plně hrazeno na základě indikace praktickým lékařem. Veškerá vyšetření a odběry je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tzn. u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta). V případě, že pacient žádá o imunologické vyšetření, přestože ošetřující praktický lékař neshledává k jeho indikaci zdravotní důvody, platí si toto vyšetření sám jako samoplátce. Cenu pro samoplátce určuje poskytovatel zdravotních služeb.
Vyšetření na imunologii
Imunologické vyšetření provádí lékař specialista – klinický imunolog (odbornost 207 – alergologie a klinická imunologie). Specialista s pacientem během vstupní prohlídky nejprve projde jeho aktuální zdravotní stav (zdravotní obtíže), anamnézu (osobní, rodinnou, sociální, pracovní) a také zjišťuje jaké léky pacient užívá, zda kouří či užívá jiné návykové látky, včetně alkoholu. Anamnestický rozhovor má v imunologii velký význam a bývá proto velmi podrobný.
Pacientům se také doporučuje přinést od registrujícího praktického lékaře stručný souhrn prodělaných onemocnění a absolvovaných vyšetření. Díky těmto informacím imunolog ví, jaká vyšetření pacient podstoupil a která vyšetření není nutné opakovat (předejde se tak duplicitě). Následuje fyzikální vyšetření a laboratorní vyšetření krve.
Během komplexního fyzikálního vyšetření imunolog zhodnotí pacientův stav pohledem, poslechem, pohmatem a poklepem. V závislosti na typu zdravotních obtíží může imunolog také provést některá funkční diagnostická vyšetření, jako např. vyšetření plicních funkcí pomocí tzv. spirometru a provést kožní testy. Laboratorní vyšetření je nedílnou a důležitou součástí imunologického vyšetření – imunolog pacientovi vypíše „žádanku na laboratorní vyšetření“, ve které jsou uvedeny konkrétní požadavky na laboratorní vyšetření.
Kam jít s žádankou na laboratorní vyšetření?
Pacient s vypsanou žádankou může jít na odběr krve do jakéhokoli smluvního laboratorního odběrového místa. Vzorek krve je z odběrového místa následně odeslán do specializované laboratoře, která výsledky zasílá zpět indikujícímu imunologovi. Bez komplexní znalosti klinických obtíží a anamnézy pacienta by totiž mohla být interpretace imunologických testů nepřesná (zavádějící).
Stanovení léčby
Klinický imunolog na základě provedených vyšetření a výsledků laboratorního imunologického vyšetření stanoví pacientovu diagnózu a zvolí vhodnou formu léčby včetně preskripce léků, případně indikuje pacienta k další specializované zdravotní péči.
Vyšetření u klinického imunologa může být jednorázové, kdy další dispenzární péči přebírá registrující praktický lékař (pravidelné kontroly a předepisování léků). Případně, pokud to stav pacienta vyžaduje, může i nadále zůstat v péči klinického imunologa, který ho dispenzarizuje pro jeho imunologickou poruchu a pravidelně ho kontroluje a předepisuje mu indikovaná léčiva.
Čím podpořit přirozenou imunitu
- Vitamín C: Jeden z nejznámějších vitamínů, který podporuje imunitní systém, je vitamín C. najdete ho v šípcích, drobném bobulovitém ovoci jako rybíz, ostružiny, maliny, jahody, rakytník, dále v kiwi, pomerančích, citrónech a zelenině jako paprika, zelí, brokolice atd.
- Vitamín D – získáme pravidelným pobytem na slunci, z ořechů, ryb, mléka a másla, v potravních doplňcích si vybírejme ty s obsahem D3 cholekalciferolu, který je tělem snadlo vstřebatelný.
- Zinek - je snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. Lékárna.cz nabízí zinek v tabletách samostatně nebo ještě v kombinaci s dalším prvkem.
- Rakytník - je bohatým zdrojem vitamínu C v jeho přirozené a tělem dobře vstřebatelní formě
- Goji (kustovnice čínská) obsahuje velké množství vitamínů a prospěšných látek
- Ženšen - pomáhá zachovat optimální výkonnost, fyzickou a duševní pohodu Echinacea - podporuje obranyschopnost organismu, působí jako antioxidant a prospívá nejen našemu dýchacímu systému, ale i močovým cestám
- Reishi - neboli lesklokorka lesklá je houba, která prospívá naší obranyschopnosti, správné funkci krevního oběhu a hladině cholesterolu v krvi
- Kolostrum - je unikátní tekutina podobná mléku produkovaná savčími samicemi po porodu mláděte. Kolostrum je plné biologicky prospěšných látek - imuniglobulinů, růstových faktorů, vitamínů, minerálů a dalších a je vhodné i pro děti. Na trhu je k dostání kozí, kraví a další.
- Probiotika - 80 % imunity se nachází v našich střevech. Pro správnou funkci našeho ochranného imunitního štítu je dobré nezapomínat pečovat o střevní mikroflóru a pravidelně doplňovat prospěšné bakterie, které najdeme v jogurtech, kefíru, kvašené zelenině - nakládané zelí, pickles, chlebovém kvásku a v kvalitních doplňcích stravy.
Velký výběr těchto potravinových doplňků na podporu imunity nyní snadno a rychle najdete i na Lékárně.cz.
Další tipy k posílení imunity
Mezi další doplňky stravy, jež podporují funkci imunitního systému, patří například černý česnek, kurkumin, aloe, ženšen či zázvor. Důležitý je i dostatečný pitný režim - vhodná je voda nebo bylinkové čaje. Nezapomeňte pravidelně větrat a hýbejte se - stačí krátká procházka v přírodě.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!