Inzerce https://www.lekarna.cz/jarni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=jarni-nabidka

I "obyčejnou" rýmu je třeba vyléčit

( aktualizováno 19. února 2025, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5534x )

Rýma patří mezi nejčastější onemocnění horních cest dýchacích a obvykle doprovází nachlazení nebo chřipku.

shutterstock.com

Rýma - rinitida je odborně definována jako zánět nosní sliznice, který bývá doprovázen snížením nosní průchodnosti, výtokem z nosu, kýcháním a svěděnímNejčastější příčinou je infekce, v prvé řadě virová. Jedná se běžné nachlazení, často spojené i s bolestí v krku, případně kašlem, tedy celkovým zánětem sliznic horních cest dýchacích. Známe ale i rýmu bakteriální, plísňovou. Existuje rýma alergická, která velice často doprovází bronchiální astma.

Hlavní příznaky rýmy

  • Zvýšená hlenovitá sekrece.
  • Porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu.
  • Porucha čichu.
  • Nucení ke kašli až kašel (hlen stékající do nosohltanu a dýchacích cest dráždí ke kašli).
  • Nucení ke kýchání.
  • Slzení očí.

K častým doprovodným projevům rýmy patří i mírná bolest hlavy, zvýšená teplota a únava.

Nejběžnější forma akutní katarální rinitidy začíná typicky prodromálním „suchým“ stadiem, při němž bývá zvýšená únava, pocit chladu či horka, bolest hlavy, pocit sucha v nose a svědění. Během několika hodin se objevuje katarální stadium s vodnatou sekrecí, obturací nosu, slzením, poruchou čichu, uzavřenou huhňavostí. Na toto stadium navazuje za několik dní stadium hlenovité sekrece, při němž místní i celkové obtíže pozvolna ustupují. Jestliže na virový infekt nasedá bakteriální superinfekce, mění se nosní sekret na hnisavý nebo hlenohnisavý a onemocnění běžně trvající asi 7 dní se prodlužuje.

Neléčená rýma může přejít do chronické podoby, může být spouštěčem rozvoje astmatu či vážných potíží, jako je například nedoslýchavost nebo zhoršená artikulace. Akutní rýma je závažné onemocnění u novorozenců, kteří mají omezenou schopnost dýchat ústy.

Léčba rýmy

Volně dostupné léky

  • Vysoce účinnou látkou pro potlačení zánětlivých projevů v těle, které jsou s rýmou a nachlazením neodmyslitelně spojeny, je ibuprofen. Ten navíc také snižuje teplotu a ulevuje od bolesti.
  • Paracetamol je další látka, která má vynikající účinky potlačující příznaky rýmy a nachlazení. Do těla jej můžete dostat jak v podobě tablet či sirupu, tak i ve formě horkého nápoje.
  • Aspirin, ať už v podobě tablet nebo šumivého nápoje, se výborně hodí pro snížení teploty a úlevu od bolesti, jež rýmu a nachlazení provází.
  • Od akutních příznaků prvotní průhledné rýmy nejlépe uleví nosní sprej.
  • Od kašle, který také často provází rýmu, pomůže sirup, tablety nebo kapky.

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Pro přípravu čajů se používá list máty peprné, heřmánkový květ, tymiánová nať, vrbová kůra, bez černý či lípa. Můžete si také připravit domácí zázvorový čaj s medem a citronem. Zázvor má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při rýmě snižuje obsah hlenu. Rýma je spojena s vysokou frekvencí smrkání, a nejen sliznice, ale i vstupní oblast nosu pak bývají podrážděné. Normální stav nosních dutin pomáhají obnovit různé balzámy nebo kapky z grepového oleje. Právě extrakt z grepu působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, celkově posiluje organismus a je prevencí proti nachlazení a infekcím.

Přidejte mořskou sůl

Spolu s kapkami do nosu je vhodné používat roztoky přírodní mořské vody, které šetrně omyjí nosní sliznici, odstraní sekret, a zajistí tak lepší kontakt léku s tkání, zároveň se díky nim předchází vzniku zánětu vedlejších nosních dutin a středouší, a také nepříjemnému vzniku bolestivých strupů v nose. Použití těchto přípravků je velmi jednoduché a přináší rychlou úlevu. Navíc jsou vhodné i jako prevence.

Pomůže i inhalace

Působení horké páry se solnými minerály v kombinaci s éterickými oleji či bylinami se využívalo snad od nepaměti. Velmi účinné jsou aromaterapeutické inhalace. Stačí dát do mísy s horkou vodou několik kapek éterického oleje. Na uvolnění ucpaných dutin se hodí tři kapky eukalyptu a tři kapky borovice lesní, na uvolnění ucpaného nosu přidejte do horké vody tři kapky myrty a tři kapky máty peprné. Pak se nakloňte nad mísu a zakryjte hlavu ručníkem. Zhluboka dýchejte patnáct minut, ale občas ručník zvedněte a nadechněte se čerstvého vzduchu, aby vám inhalace nebyla nepříjemná. Horká pára pročistí horní dýchací dutiny a uleví ucpanému nosu. Hrozí však opaření, hlavně u malých pacientů. Zde je mnohem účinnější použít kompresorový inhalátor: tato léčba inhalační léčba působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou.

  • mátová silice – inhalováním silice máty peprné nebo mátové silice jiných druhů máty lze docílit splasknutí nosní sliznice. Terapie je nejúčinnější, když se mátová silice kombinuje se silicemi eukalyptu nebo smrku, jelikož ty ještě zesilují účinek mátových silic a pomáhají ztekucovat sekret a brzdit zánět
  • kafr - osvědčeným prostředkem je balzám proti nachlazení na bázi kafru, obsahující mentol, eukalyptový olej a borovicovou silici (většinou z kleče), inhaluje se půl čajové lžičky kafrového balzámu v 1 litru vroucí vody
  • heřmánkový květ – 2 čajové lžičky na 1 litr vroucí vody, 10 minut inhalace

Horké koupele

Někteří lékaři doporučují místo inhalace spíše horké koupele předloktí nebo nohou, přičemž do teplé vody lze přidat mořskou sůl nebo i odvar z bylin. Koupel by měla trvat asi 15-20 minut. Dojde při ní k reflexnímu uvolnění nosu, lze volně vysmrkat sekret a člověku se celkově uleví.

Doplňky stravy

  • Vitamín C, ať už v podobě šumivých tablet, sirupu nebo třeba tobolek, podporuje imunitu a urychluje rekonvalescenci.
  • Multivitamíny obvykle obsahují vitamíny a minerály, jejichž kombinace podporuje správné funkce imunitního systému. Mohou mít podobu bonbónů, které jsou vhodné hlavně pro děti nebo také šumivých tablet, tobolek či například sirupu.

Pomoc z přírody

Cibulový sirup je tradiční domácí pomocník známý pro své účinky při kašli a rýmě. Jeho příprava je jednoduchá: Pokrájenou cibuli zasypte cukrem, zavřete do sklenice a nechte odstát, po chvíli se ve sklenici objeví požadovaná šťáva (tedy onen sirup). Užívat můžete 3-4x denně 1 lžičku. Tento sirup je vhodný pro zmírnění příznaků rýmy. Pro zvýšení efektu doporučujeme kombinovat s čajem z rýmovníku, který poskytuje úlevu díky svým zklidňujícím účinkům.

Dalším pomocníkem je křen, který je nejlepší využít v počátcích rýmy. Stačí ho nastrouhat, smíchat s medem a třikrát denně si dát jednu čajovou lžičku.

Pro lepší pocit v dutině ústní, a tedy i úlevu od škrábavých a pálivých projevů nachlazení, přináší kloktání odvarem z šalvěje.
Na rýmu a ucpané dutiny jsou dobře známé výplachy slanou vodou, například pomocí Rhino Horn konvičky.

Prevence spočívá především v otužování, dostatečném každodenním pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážené stravě s dostatkem zeleniny a ovoce. Dobré je také omezit sladkosti, bílou mouku. Dále nutno dbát na dostatek vitaminu A, C, D včetně doplnění minerálů, především zinku. .

Ačkoliv máme většinou rýmu zafixovanou jako banální onemocnění, neměli bychom ji přecházet, protože se může zkomplikovat vážnějším onemocněním, např. zánětem průdušek, ucpáním vedlejších nosních dutin nebo přejít v chronickou formu. 

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, nebo máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 490 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Nádory plic

Nádory vznikají v případech, kdy dělení buněk a růst tkání probíhají nekontrolovatelně. Nezhoubný, benigní nádor je poměrně dobře ohraničený, může působit obtíže svým zvětšením, tlakem na okolí, ale nedochází k rozšíření na vzdálená místa.

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce