Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.
Nedostatečná tvorba hormonů štítné žlázy je nejčastěji důsledkem postižení žlázy autoimunním procesem, tedy poškozením tkáně žlázy (parenchymu) abnormálními protilátkami.
1. Tyto protilátky jsou přítomny u Hashimotovy tyreoiditidy. Typickými příznaky je zimomřivost, únava, přibírání na váze, zpomalená srdeční frekvence, vzestup krevních tuků. Diagnózu je možno stanovit na základě ultrazvukového vyšetření (viz sonografie), doplněného v případě nejasností o cílenou punkci tenkou jehlou a potvrdí ji stanovení koncentrace hormonů ve vzorku krve. Neléčená hypotyreóza ohrožuje především srdce, léčení spočívá v podávání hormonů štítné žlázy, pacienti musí zůstat ve sledování lékaře.
2. Hypotyreóza je důsledkem odstranění štítné žlázy z jakéhokoli důvodu (a také odstranění podvěsku mozkového, hypofýzy, která štítnou žlázu řídí). Ve všech případech musí pacient doživotně užívat hormony štítné žlázy - vzhledem k tomu, že je možné je podávat jako tablety, není to takový problém jako u hormonu bílkovinné povahy (inzulin, růstový hormon).
3. Zásadní nedostatek jódu v potravě vede jednak ke zvětšení štítné žlázy (struma), jednak k poruchám vývoje centrálního nervového systému, pokud je postiženo dítě nebo plod. Nedostatek jódu je běžný ve vnitrozemí, zvláště v horských oblastech, zatímco u obyvatel přímořských států se prakticky nevyskytuje. Jako prevence hypotyreózy se přidává jód do potravy - nejčastěji ve formě jodidu draselného do jedlé soli (v důsledku žádoucího omezování solení je však tento způsob substituce u nás v současné době nedostatečný). Nejlepší je však konzumace mořských ryb a výrobků z nich.
Závěrem je nutno upozornit, že nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její zvětšení (struma). Ta může být provázena změněnou funkcí štítné žlázy, ale většinou je hladina hormonů v krvi normální. Rozhodně neplatí, že čím menší štítná žláza, tím méně hormonů v ní vzniká.
Přidat nový komentář