Porucha funkce štítné žlázy je velmi častým problémem.
Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.
K nadměrné tvorbě hormonů štítné žlázy dochází z různých důvodů:
1. Štítná žláza je nucena ke zvýšené činnosti abnormálními protilátkami, které napodobují řídící hormon štítné žlázy (tyreostimulační hormon), vytvářený v podvěsku mozkovém (hypofýze). Takto vzniká známá Basedowova nemoc, provázená typickými příznaky hypertyreózy: bušením srdce, neklidem, nespavostí, většinou hubnutím, někdy pocením a v některých případech vypoulením a zvýšeným leskem očí. Diagnózu je možno stanovit na základě ultrazvukového vyšetření (viz sonografie), potvrdí ji stanovení hormonu ve vzorku krve. Neléčená hypertyreóza ohrožuje především srdce, léčení je v zásadě chirurgickým odstraněním žlázy po zklidnění léky (tyreostatiky), místo operace je možno podat radioaktivní izotop jodu, který způsobí postupný zánik tkáně. V obou případech je poté nutno zahájit podávání hormonů štítné žlázy (viz hypotyreóza) a pacienti musí zůstat ve sledování lékaře.
2. Ve štítné žláze může vzniknout ohraničené ložisko, které vytváří zvýšené množství hormonů bez ohledu na potřebu organizmu (autonomní, tzv. horký uzel). K diagnóze je opět zapotřebí ultrazvukové vyšetření, doplněné o cílenou punkci tenkou jehlou k přesnému určení charakteru uzle. Ve vhodných případech je možno odstranit jen postižený ze dvou laloků žlázy a ušetřit pacientovi nutnost hormonální substituce. Není-li možná operace, je třeba zvýšenou funkci tlumit tyreostatiky.
3. Také některé typy zánětů štítné žlázy (autoimunní, lymfocytární tyreoiditidy) jsou přechodně provázeny zvýšenou činností žlázy. Zde je na místě sledování, protože funkce se buď upraví, nebo přejde do hypotyreózy.
Závěrem je nutno upozornit, že nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její zvětšení (struma). Ta může být provázena změněnou funkcí štítné žlázy, ale většinou je hladina hormonů v krvi normální. Rozhodně neplatí, že čím větší štítná žláza, tím více hormonů v ní vzniká.
Přidat nový komentář