Na internetu se objevila reklama na nový "lék na hubnutí". Jde o fentermin, vyráběný jednou rakouskou firmou a zařazený i do českého oficiálního seznamu léků. Je to špatná zpráva. Jde totiž o přípravek, jehož užívání je spojeno s vážnými riziky.
Účinná látka tohoto preparátu se totiž podobná stařičkému fenmetrazinu a dexfenmetrazinu, které rovněž
snižují chuť na jídlo a pocit hladu, které však byly již dávno vyřazeny z používání, protože jsou návykové. Výrobce to ostatně přiznává, když v materiálech pro lékaře uvádí, že fentermin nesmí být předepisován
osobám se sklonem k "lékové závislosti". Tedy osobám se sklonem vykazovat abstinenční příznaky po vysazení léků. Spíše než lékem by tedy bylo na místě fentermin nazývat jako to, čím fakticky je - drogou.
Že mezi léčivy a drogami vede jen velmi tenká hranice, ostatně připomíná i jedno z nedávných vydání britského lékařského časopisu The Lancet (www.thelancet.com), které je věnováno právě tomuto tématu a které se také zabývá nebezpečími, jež jsou spojena s tzv. lehčími drogami. Tedy s návykovými látkami o trochu méně rizikovými, než je například heroin či morfin.
Vedle již notoricky známé "rekreační drogy" extáze (MDM), při jejímž nadměrném požití hrozí vysoká horečka, zadržení vody v těle, porucha jater - a při delším požívání také těžké neuropsychiatrické poruchy včetně deprese a úzkostných stavů, upozorňují autoři také na účinky látky známé pod přezdívkou "tekutá extáze" (GABA), která je založena na gama-hydroxybutyrátu. Tedy na preparátu, jenž díky svému složení vyvolává silný pocit pohody (euforie) a útlumu a posiluje sexuální agresivitu. Která ovšem podle studie vyvolává také těžké neuropsychické poruchy. Do podobné kategorie patří podle The Lancet i flunitrazepam, u nás známý pod názvem Rohypnol, kterého sexuálně agresivní jedinci zneužívají při znásilněních, protože oběti si pak nic nepamatují. Podobně jej zneužívají i kriminální prostitutky při okrádání svých zákazníků. Těží totiž z účinků tohoto preparátu, mezi něž patří silný útlum, poruchy dýchání, poruchy hybnosti, zmatenost a amnézie (částečná ztráta paměti).
Ve svém výčtu pak autoři zmiňovaného článku upozorňují i na další nebezpečné a snadno zneužitelné léky. Na pozoru se je třeba mít zejména před amylnitritem, který je užíván při léčbě anginy pectoris a který bývá často zneužíván pro schopnost zpomalit pocit plynutí času a krátkodobě rozjařit a uvést do nálady svého uživatele. Za to se ovšem platí rychlým návykem a prudce rostoucí potřebou zvyšování dávek.
Co z toho všeho plyne? Jednou větou - medicína sice značně pokročila a na mnoho nemocí nabízí účinné přípravky, není však možné spoléhat jen na verdikty schvalovacích komisí, které mají dbát na pacientovu bezpečnost. Nezbytností se stává čtení příbalových letáků a především pečlivé sledování účinků, jež užívané léky u konzumentů vyvolávají.
Zdroj: Vratislav Schreiber, Respekt, 24.10.2005
Přidat nový komentář