S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Nutriční terapeut versus výživový poradce
Nutriční terapeut patří mezi tzv. nelékařská zdravotnická povolání. Toto označení smí používat pouze osoba, která úspěšně absolvovala bakalářské studium v oboru nutriční terapie na lékařské fakultě nebo na vyšší odborné škole. Po absolvování tohoto studia se stává nutričním terapeutem, což jí umožňuje poskytovat odborné poradenství v oblasti výživy. Pokud pokračuje v magisterském studiu a úspěšně jej dokončí, získává titul nutriční specialista.
Na rozdíl od nutričního terapeuta může být výživovým poradcem v České republice téměř kdokoliv, kdo má určité znalosti o výživě. Výživový poradce nemusí mít vysokoškolské vzdělání, obvykle postačí, když absolvuje různé kurzy zaměřené na výživu a zdravý životní styl nebo si zřídí živnostenský list.
Hrazení služeb nutričního terapeuta
V ambulantní oblasti je jeho péče hrazena smluvním poskytovatelům, tedy těm ambulancím, které mají se zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu dle aktuálně platného Seznamu zdravotních výkonů. Výčet všech onemocnění, u kterých je vhodné či dokonce nezbytné dietní opatření a sním spojené vyšetření a zhodnocení nutričního stavu nutričním terapeutem, je velmi obsáhlý. Včetně prediabetu a diabetu sem patří řada interních a metabolických onemocnění. Úhrada se týká ale i dalších zdravotních problémů, jako jsou poruchy příjmu potravy, dna nebo celiakie.
Služby nutričního terapeuta jsou zaměřené na zlepšení zdravotního stavu pacienta. Předpokladem úspěšné léčby je pak vzájemná spolupráce nutričního terapeuta s lékařskými obory, či dalšími nelékařskými pracovníky. Příkladem takové spolupráce je koncept tzv. rozšířených diabetologických ambulancí. Tato služba je hrazená pacientům s cukrovkou, konkrétně s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu, obézním diabetikům 2. typu nebo diabetikům s nasazenou injekční léčbou. Dále jsou služby nutričního terapeuta hrazeny pacientům s cukrovkou a s chronickým onemocněním ledvin nebo s vysokým kardiovaskulárním rizikem.
Jaké jsou podmínky pro uhrazení služby?
Pro uhrazení zdravotní pojišťovnou je nezbytné, aby pacient obdržel základní informaci o případné úpravě diety v rámci léčebného postupu od svého ošetřujícího lékaře. Ten následně posoudí, zda jsou služby nutričního terapeuta pro pacienta potřebné a vydá doporučení, na jehož základě se pacient může k nutričnímu terapeutovi objednat. Je nutné, aby nutriční terapeut pracoval ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu se zdravotní pojišťovnou.
Jak probíhá nutriční terapie?
Terapie obvykle začíná komplexním vyhodnocením zdravotního stavu pacienta, jeho stravovacích návyků a získání informací, kolik energie a živin jeho tělo potřebuje. Tyto potřeby závisí na faktorech, jako je věk, váha nebo zdravotní stav, proto by měl nutriční terapeut při své práci využívat speciální přístroje pro analýzu tělesné stavby pacientova těla (např. kolik má tukové tkáně a svalstva). Na základě těchto údajů sestaví nutriční terapeut individuální plán, který zahrnuje změny ve stravě a životním stylu. Pacient obdrží rady týkající se výběru vhodných potravin, správného složení stravy a způsobů, jak kontrolovat hmotnost a případně hladinu cukru v krvi u diabetiků.
V rozšířené diabetologické ambulanci může pacient absolvovat až 4 konzultace za 6-12 měsíců od zahájení nutriční intervence. Pokud je terapie úspěšná, může pokračovat v konzultacích i následující rok. Mezi kritéria úspěšnosti terapie patří například snížení tělesné hmotnosti u obézních pacientů alespoň o 5 %, zlepšení kompenzace diabetu (pokles hodnoty glykovaného hemoglobinu), zlepšení hladiny glukózy v krvi po jídle nebo snížení výskytu hypoglykémií.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.