Lidí, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou, přibývá. Stát jim možná jejich snahu ještě více zkomplikuje.
Lidí, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou, přibývá. Stát jim přitom možná jejich snahu ještě více zkomplikuje - navrhovaný zákon totiž enormně zpřísňuje podmínky pro umělé oplodnění, které je přitom pro některé z těchto párů poslední šancí na vlastního potomka.
Návrh zákona o zdravotní péči, který prošel ve sněmovně prvním čtením, totiž zakazuje lidem starším čtyřiceti let darovat sperma nebo vajíčko. A to i v případě, že jde o jejich vlastního partnera. Jinými slovy, pokud by zákon byl schválen, znamenalo by to třeba, že se pár, v němž bude muži více než 40 let, bude muset spoléhat na sperma od dárce. "Je to naprostý nesmysl," říká profesor Ladislav Pilka ze zlínského centra asistované reprodukce, jeden z průkopníků této metody u nás. "Muže to v tomto případě nesmírně diskriminuje," soudí Pilka. A nejen je, stejná pravidla by se vztahovala i na ženy. Podobně by to bylo v případě lidí, kteří by nebyli úplně zdraví - dítě by mít mohli, ale pouze z vajíček a spermat od dárců.
Věkové omezení má podle lékařů smysl, ale pouze u anonymních dárců, ti navíc tak jako tak procházejí složitými a drahými zdravotními testy. Změna zákona by přitom mimo jiné znamenala, že stejnými vyšetřeními až za dvacet tisíc korun by musel projít i manžel, ačkoli jeho žena jeho zdravotní stav zná. Vše by platila pojišťovna, které by tak dále zbytečně stoupaly výdaje.
Přitom, když už, zdravotní rizika stoupají s věkem spíše u žen, u mužů se nic nemění. "U žen, kterým je 35 a více, už je výrazně vyšší riziko vrozených vad a podobně," potvrdil Pilka.
Deseti až patnácti procentům párů v zemi se nedaří počít přirozenou cestou ani po roce pokusů. Z nich se tak 40 až 50 procent rozhodne svůj problém řešit různými metodami, z nichž asistované reprodukce je až tou nejzazší možností. Umělé oplodnění bývá úspěšné asi u poloviny párů, které jej podstupují. Díky umělému oplodnění se rodí asi dvě procenta dětí, ale udává se, že až za čtyřmi procenty novorozenců už je nějaký pomocný zásah medicíny.
Navrhovaný zákon nicméně může svou podobu ještě změnit, protože i sami poslanci uznávají, že jsou v něm nelogičnosti. Znovu by se měl na jejich jednací stůl dostat v lednu příštího roku.
Přidat nový komentář