Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Co se děje v organizmu?
Menopauza neboli klimakterium je období, kdy začíná postupně vyhasínat aktivita vaječníků, což je spojováno právě s výraznými hormonálními změnami. Ve vaječnících a částečně
i nadledvinkách se tvoří hormon estrogen, který hraje v těle ženy důležitou roli. V pubertě má za následek růst prsou, zvětšování dělohy, pomáhá regulovat menstruační cyklus, udržuje pevnost kostí nebo kontroluje krevní cholesterol.
Menopauza a její příznaky
Nedostatek hormonu estrogenu doprovází řada nepříjemných příznaků, které jsou pro období menopauzy charakteristické. Úbytek hormonů má na svědomí návaly horka, noční pocení, únavu, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti prsou, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním, poruchy spánku, potíže se sexem nebo psychické problémy. Časem dochází také k atrofii pochvy, která postihuje snad každou klimakterickou ženu. Může se projevovat častějšími infekcemi, které souvisí s oslabením běžné poševní mikroflóry. Ani problémy s močením nejsou výjimkou. Hormonální změny v těle ženy vedou postupně také k tomu, že se snižuje množství svalové hmoty a ženy mají tendenci přibírat na váze. Adekvátním řešením je začít se více hýbat. Pohyb totiž mimo jiné zpomaluje řídnutí kostí, což je další častý problém objevující se v souvislosti s menopauzou.
Zatočte s menopauzou pohybem a zdravou stravou
Klíčem k úspěšnému boji s důsledky menopauzy je naordinovat si kombinaci pravidelného pohybu a zdravé stravy obsahující dostatek vápníku a vitamínu D. Úbytek hormonů obvykle způsobuje také změnu chutí – ženy mají častěji chuť na pečivo, sladkosti nebo ovoce. Pravidelný pohyb pomáhá udržet zdravou hmotnost, ale prospívá i srdci, kostem, svalům, uvolňujícímu spánku a pocitu harmonie. Jako prevenci psychických obtíží odborníci doporučují pravidelnou meditaci nebo cvičení jógy.
Hormonální terapie a rakovina prsu
Ten, kdo si myslí, že hormony způsobují rakovinu, je na omylu. Existuje řada studií, které ukazují, že zdravým prsům neškodí. Zřejmě však urychlují růst nádorů tam, kde jsou k nim dispozice. Můžete narazit i na studie, které tvrdí, že uživatelky hormonální substituční terapie mají nižší úmrtnost na nádory prsu než jejich vrstevnice bez této léčby. Důvod je jednoduchý – ženy, které hormonální léčbu užívají, jsou pod větším lékařským dozorem, takže je u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že se na nádor přijde včas. Pokud vám lékař předepíše hormonální substituční léčbu, začne přípravkem s nejmenším možným množstvím hormonů. Důležité je, aby žena k lékaři chodila na pravidelné kontroly.
Zdroje:
http://www.cpzp.cz/clanek/3499-0-Menopauza-substitucni-terapie-a-kilogramy.html
http://gynweb.cz/gynekologie/menopauza/osteoporoza-strasak-zen-po-ctyricitce
https://www.celostnimedicina.cz/rozevrene-nuzky-pri-hormonalni-lecbe-zen-po-menopauze.htm