Zhruba před 3 měsíci mi byla laparoskopicky odoperována děloha spolu s vaječníky. Při propuštění z nemocnice mi naordinovali hormonální léčbu.
Napřed to byl gel, později náplasti, nyní užívám již 2 měsíce Estrofem tablety. Ke změnám léků došlo z důvodu velké bolesti hlavy a nohou. V současné době při užívání Estrofemu jsou potíže s bolestí hlavy již podstatně menší, ovšem přetrvávají bolesti nohou (napětí, bolest, pálení). Jelikož jsem asi před 8 lety prodělala zánět žil dolních končetin (vnitřní žíly) a prodělala jsem hospitalizaci s infuzní léčbou, předepisuje mi obvodní lékař trvale Cilkanol nebo Glyvenol. Tento užívám dlouhodobě. K tomu jsem teď v poslední době dostala ještě Flamexin (při velké bolesti).
Ráda bych věděla, zda mi nějak neuškodí hormonální léčba v případě žil a jak celou situaci řešit, když hormony brát musím. Zda lze léky jako Glyvenol a pod. užívat trvale, nebo co by léčbu nahradilo. Je mi 46 let, zaměstnání mám sedavé, ale snažím se co nejvíc pohybovat. V současné době necvičím, dříve jsem trochu provozovala kalanetiku. Nadváhu nemám. Hana
Náhrada ženských pohlavních hormonů (hormonální substituce) je dnes považována za velmi prospěšný postup nejen proti menopauzálním projevům, ale zvláště jako prevence osteoporozy a udržení příznivého vlivu na kardiovaskulární aparát, který přirozené ženské hormony mají. Záněty žil mohou za určitých okolností být kontraindikací (tj. důvodem odmítnutí) hormonální substituce. Je však nejprve nutno prokázat, že Vaše nynější obtíže souvisejí se žilami. Podávání estrogenů v náplastech je nejšetrnější cestou. Léky jako Glyvenol, Cilkanol (venotonika) je jistě možné podávat dlouhodobě.
MUDr. Petr Sucharda
22. 1. 2001
Přidat nový komentář