Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana
Hořčík, jeden z nejvšestranějších minerálů, se účastní tvorby energie, nervových funkcí, svalové relaxace a tvorby zubů a kostí. Společně s vápníkem a draslíkem reguluje srdeční rytmus a krevní srážlivost a pomáhá při tvorbě a využití inzulínu.
Současný výzkum ukazuje, že hořčík působí příznivě v prevenci a léčbě srdečních chorob, pravděpodobně snižuje krevní tlak a po proběhlé srdeční příhodě pomáhá v uzdravování rozšiřováním tepen a omezováním arytmií.
V přiměřeném příjmu může hořčík pomáhat v prevenci cukrovky II. typu. Vědečtí pracovníci z americké Hopkinsovy univerzity změřili hodnoty hořčíku u více než 12 000 lidí, kteří neměli cukrovku, a sledovali je po dobu šesti let, aby zjistili, u koho z nich se vyvine. U lidí s nejnižšími hodnotami hořčíku bylo riziko vzniku cukrovky o 94 procent vyšší než u jedinců s nejvyššími hodnotami hořčíku. Jsou ovšem nutné další vědecké studie, abychom mohli říci, zda hořčík může či nemůže vzniku cukrovky zabránit.
Hořčík uvolňuje svaly, takže je vhodným doplňkem při sportovních poraněních a chronické únavě. Zdá se rovněž, že zmírňuje menstruační potíže a křeče a u žen po menopauze zvyšuje hustotu kostní tkáně, je tedy důležitým faktorem prevence osteoporózy.
Vzhledem k tomu, že rozšiřuje dolní cesty dýchací, pomáhá při léčení astmatu a bronchitidy.
Hořčík utišuje nervový systém a působí jako antistresový činitel. Díky regulaci nervového systému působí ještě druhotně na rela-xaci a znecitlivění. Hořčík kromě toho ovlivňuje inervaci (vstup nervových vláken do orgánů a výstup nervových vláken z orgánů), a proto způsobuje jeho nedostatek, stavy neklidu, znervóznění, deprese a bolesti hlavy.
Potřebný hořčík můžete tělu doplnit pomocí potravin na něj bohaté. Patří k nim zejména mléčné výrobky, ryby a mořští živočichové, maso, některé druhy ovoce (banány, meruňky, jablka, avokádo) a zeleniny (listová zelenina, česnek), ořechy nebo sója. Při dlouhodobě přetrvávajícím nedostatku je pak vhodné sáhnout k doplňkům stravy.