Běžným zdrojem jsou například celozrnné obilniny, pšeničné klíčky, luštěniny, ořechy, listová zelenina nebo minerální vody. Doporučená denní dávka pro ženy je 270 mg a 300 mg pro muže. Nedostatek hořčíku v potravě lze doplňovat zcela přirozeně pitím značkových přírodních minerálních vod v rámci doporučeného pitného režimu.
Přírodní minerální vody s vyšším obsahem magnézia jej obvykle obsahují zhruba 200 mg v jednom litru.
Hořčík hraje významnou roli především při prevenci srdečních chorob a pro lidi s vysokým krevním tlakem. Pomáhá také předcházet křečím. Intenzivní doplňování hořčíku doporučujeme zejména sportovcům, ženám s bolestivou menstruací a těhotným. Hořčík působí pozitivně také na některé nepříznivé psychické projevy, například stres, úzkosti, deprese, bolesti hlavy i obtížné migrény. Vhodný pitný režim pomáhá také astmatikům, nemocným s bronchitidou, diabetikům i lidem s chronickou únavou.
Přísun hořčíku v jakékoli formě není právě pro jeho příznivé účinky vůbec nutno omezovat a navíc neexistuje riziko předávkování. Případný nadbytek tělo přirozeným způsobem vyloučí.
Zdroj: MUDr. Jitka Farková
Hořčík nemusíte omezovat
( | přečteno: 15824x )
Lidské tělo obsahuje asi 30 g hořčíku. Jeho obsah však s věkem klesá. Je to způsobeno především nedostatečným příjmem v potravě. Magnézium, neboli hořčík, je však pro lidský organismus životně důležitá minerální látka.
Související články
Léky a doplatky
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Poraďte se s lékařem
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář