Význam hořčíku pro organismus se trochu přeceňuje, ale určitě je jedním z nejdůležitějších minerálů, která lidské tělo potřebuje pro své zdraví. Pomáhá hlavně v podpůrné léčbě chronických nemocí. Hořčík je přirozená součást všech buněk organismu. Lidské tělo obsahuje asi 30g hořčíku, asi 50 % se nachází v kostech.
Jeho zdrojem jsou zelené části rostlin, celá obilná zrna, luštěniny, korýši a měkkýši.
Účinky
Hořčík je důležitý pro správnou funkci kostí a zubů. Je klíčovým prvkem mnoha buněčných reakcí, účastní se tvorby energie, zajišťuje správný přenos signálů nervových a svalových buněk. Společně s vápníkem a draslíkem reguluje srdeční rytmus a krevní srážlivost a pomáhá při tvorbě a využití inzulínu. Stres zvyšuje jeho spotřebu v organismu.
I mírný nedostatek hořčíku může zvýšit riziko srdečních onemocnění a cukrovky. Závažnější nedostatek způsobuje nepravidelný srdeční rytmus, únavu, svalové křeče, podráždění a nervozitu.
Dávkování
Doporučená denní dávka pro dospělého je 300-1000 mg.
Použití
Při chronickém únavovém syndromu. Vhodné při bolestech, křečích a únavě svalů. Sportovci užívají hořčík pro zvýšení výkonu a vytrvalosti. Může příznivě ovlivnit hormonální rovnováhu.
Vedlejší účinky
Větší dávky mohou vyvolat průjem, podráždění trávicího traktu, nevolnost nebo zvracení.
Nadbytek hořčíku způsobuje pokles krevního tlaku a může být příčinou závratí. Pokud organismus nedokáže vysoké dávky zpracovat, objevuje se svalová slabost, letargie, zmatenost a dýchací obtíže. Předávkování hořčíkem je však vzácné, protože se stoupajícím příjmem klesá jeho vstřebávání a zdravé ledviny dokážou nadbytečné množství vyloučit.