Rýma, nachlazení, chřipka a teplota. To je kolečko, ze kterého některé děti nevystoupí valnou část podzimu a zimy. Zvlášť ve chvíli, kdy chodí do školky nebo školy. Co by maminky daly za možnost tenhle začarovaný kruh rozseknout…Ta možnost ale existuje – nabízí ji homeopatie.
Vyplatí se s často nemocným dítětem vyrazit do ordinace homeopata? Právě na tuto otázku by vám mohl dát odpovědi rozhovor s MUDr. Tomášem Karhanem z Homeopatické kliniky Arnika v Praze 3, který léčí klasicky i homeopaticky a je autorem knihy „Homeopatie a děti“.
Jak reagují rodiče, když jim nabídnete homeopatii?
„Svým pacientům nabízím homeopatii asi dvacet let a vnímají to jako bonus. Hlavně v případě dětí jde o léčbu „jemnou“, ale účinnou. Za těch dvacet let už si mohu troufnout prohlásit, že děti léčené homeopatií stonají méně často. Samozřejmě není to tak, že bych nikdy nepředepsal antibiotika. Jsou samozřejmě choroby, které je vyžadují. Ovšem s pomocí baterie homeopatických léků můžeme nutnost podávat antibiotika snížit a pak pomoci dítěti s rychlejší rekonvalescencí.“
Co rodiče přesvědčí o účinnosti homeopatie?
„Pokud o homeopatii mluvíme, pak výhradně proto, že je zajímá. Pokud ji nevnímají dobře, pak si to poznačím do karty a už jim ji nenabízím. Ale pokud se ptáte na nemoc, která je homeopatií krásně zvládnutelná, pak jsou to například plané neštovice. Díky léku Rhus toxicodendron puchýřky rychle zaschnou a nemoc končí pátý den. To je velký rozdíl pokud si uvědomíte, jak dlouho neštovice trvají, pokud je necháte volně probíhat. Takový úspěch je jistě dobrým začátkem, na kterém se dá stavět důvěra k homeopatii.“
Homeopatické léky si musí pacienti platit. Myslíte si, že je to od jejich užívání odrazuje?
„Možná to tak bývalo před těmi dvaceti lety. To byl recept za korunu a všechno zadarmo. Teď jsou pacienti zvyklí, že si musí platit. Vezměte si různé léky na kašel a jejich cenu. V tom světle se zhruba pětaosmdesát korun za homeopatický lék nezdá jako dramatická investice.“
Můžete doporučit ideální složení homeopatické lékárničky, kterou bychom měli mít doma v době chřipek, nachlazení …
„V homeopatii to takhle jednoznačně určit nejde. Vysvětlím vám to na příkladu léčby rýmy. Klasická medicína vám nabídne spoustu přípravků – ale neptá se, jaká právě ta vaše rýma je. Homeopatie rozlišuje velmi pečlivě – podle vzhledu. Například na rýmu vodnatou, tekoucí, která odírá pod nosem účinkuje Arsenicum album. Na rýmu žlutou, která teče jako vosk ze zapálené svíčky, neodírající, dáváme lék Pulsatilla. Když je to rýma zelená a odírající pod nosem, tak na ní funguje lék Mercurius solubilis. Rýma tuhá, gumová, která skoro nevytéká a jde jen obtížně vysmrkat, vyžaduje lék Kalium bichromicum.“
Tak – teď se to rodiče dočetli a vyrazí do lékárny. Mohou si podle takové rady lék koupit?
„Ano, ale musí k tomu říci ještě číslo – pět nebo devět CH. Jde o ředění. V obou případech se obvykle podává dvakrát denně pět kuliček cucat. Když jsou to děti tak malé, že neumí spolehlivě cucat, pak jim to rozpustíme v kojenecké vodě. Na pět kuliček asi deci vody a podává se to na lžičku – také dvakrát denně lžičku. Každý den je zapotřebí udělat nový nálev. To jim poradí i lékárník. Stejně bych se ale přikláněl k tomu, aby absolvovali návštěvu u homeopata a vybírali vhodné léky s jeho pomocí. Jen od něj se můžete dozvědět další indikace, na které můžete použít homeopatii. Příkladem mohou být bolestivé afty v pusince, ale také lék, který pomáhá při zvýšené kazivosti zubů – o tom se málo ví. Lék na tento problém se jmenuje Kreosotum.“
Prevencí klasických podzimních a zimních chorob je posílení imunity. Nabídnete i tady rodičům pomoc?
„Samozřejmě, často nemocným dětem umíme zvýšit imunitu za pomoci klasické homeopatické metody. „Ušije“ dítěti léčbu vyloženě na míru, ovšem k tomu vyžaduje pečlivý rozbor – anamnézu dítěte. K tomu je potřeba udělat pečlivý rozbor za přítomnosti dítěte, maminky i tatínka. Musím zjistit, s čím dítě stoná, na co náchylné, jak vypadá průběh nemoci. Studuji chování dítěte – jak reaguje, kdy je rozmrzelé, jestli je tvrdohlavé nebo povolné... Vlastně hodnotím to, co jinak dělají jen psychologové. Z takového pozorování se mi postupně skládá obraz dítěte, jeho charakteristika. A k té pak přidám ten správný lék, který posílí jeho imunitu. Vytvořím konkrétní léčbu pro konkrétní dítě. To jsou léky jednodruhové. Běžně k dispozici v lékárně jsou i vícedruhové léky. Mezi nejznámější asi patří lék proti chřipce Oscillococcinum. Začíná se dovážet lék na dráždivý suchý kašel Drosetux."
Napište nám své zkušenosti při léčbě dětí za pomoci homeopatie. Čekáme na ně v diskusi nebo na mail [email protected].
komerční sdělení
Přidat nový komentář