Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.
Pro všechna poranění v rámci první pomoci je vhodná čtveřice základních opatření, která společně zmírní případné krvácení, tvorbu otoku, ale i bolest:
- Klid – poraněného místa, ale i pacienta celkově,
- Podložení, zvednutí poraněného místa,
- Ledování, chlazení,
- Komprese, stlačení – například elastickým obinadlem.
Pro ošetření poranění, které krvácí, platí dále:
- zástava krvácení – většinou se krvácení zastaví samo během pár minut, ale lze tomu pomoci i stlačením rány, nejlépe přes gázu či obvaz, u většího krvácení je nutno naložit tlakový obvaz,
- očištění a dezinfekce – například přípravkem typu Betadine či peroxidem vodíku, v nouzi postačí i čistá voda,
- zakrytí rány náplastí či obvazem.
U ran znečištěných či způsobených například rezavým hřebíkem nebo zvířetem je samozřejmostí kontrola u lékaře a případné přeočkování proti tetanu.
Pády, naražení, zhmoždění
Hlavním lékem na tyto typy poranění je Arnica montana 9 C. Je základním lékem všech úrazů (drobných i těch větších). Přináší úlevu od bolesti, napomůže k zástavě krvácení, zrychluje vstřebání případného hematomu a celkově urychlí hojení. Poraněná oblast je bolavá, rozbitá, dotek vše zhorší. V prvotním stadiu můžeme podávat obvyklou dávku 5 granulí i v půlhodinových intervalech až do zmenšení bolesti, pak intervaly v podávání postupně prodlužujeme. K doléčení stačí podávání 3× denně 5 granulí.
Řezné rány
Na tyto rány je skvělým lékem Staphysagria 9 C. Podáváme ji po operacích, při poranění nožem, skleněným střepem, hranou papíru nebo trávou ostřicí. Dávkování: podáváme 3–5× denně 5 granulí. Může se kombinovat s Arnicou montanou 9 C.
Bodné rány
Na bolesti s nimi spojené platí lék Ledum palustre 9 C. Pomáhá na bodná poranění, která nekrvácí, okolí vpichu je oteklé, bledé, chladné i na dotek a bolesti uleví ledování.
Poranění citlivých částí těla
Pokud zranění postihuje velmi citlivou tkáň bohatou na nervová zakončení jako jsou například konečky prstů, obličej, genitálie či páteř, pak je nutné podat Hypericum perforatum 15 C. Platí na intenzivní a vystřelující bolesti. Dávkování: Podávejte jej v dávce 5 granulí střídavě s Arnicou montanou v půlhodinových intervalech.
Pokousání zvířetem
Zde je potřeba důsledně dbát na pečlivé lékařské ošetření. Homeopatie je zde prospěšná minimálně v rámci první pomoci. V první fázi, kdy se může objevit psychický šok, například po kousnutí psem, pomůže podání léku Aconitum napellus 15 C v dávce 5 granulí v 15ti minutovém intervalu a pak přechod na kombinaci Arnica montana 9 C a Hypericum perforatum 15 C.
Popáleniny
U těchto úrazů platí víc než u jiných počáteční chlazení. Chlazená plocha by neměla být větší než 5 % povrchu těla, což je přibližně plocha 5 dlaní postiženého. Jinak hrozí podchlazení! Popálení v obličeji, na dlaních rukou, ploskách nohou a na genitálu a popáleniny většího rozsahu musí vždy ošetřit lékař. Homeopatika lze použít v rámci první pomoci nebo jako doplněk konvenční léčby. Na popáleniny prvního stupně charakterizované zarudnutím a tam, kde chladný obklad přináší úlevu je vhodným lékem Apis mellifica 15 C podávaný v dávce 5 granulí zpočátku i v 15ti minutových intervalech. Na popáleniny II. stupně čili tam, kde se tvoří puchýře je vhodným lékem Cantharis 9 C, podáváme 5 granulí 4x denně.
MUDr. Jaroslav Čupera
Lékař, homeopat
odborný garant www.svethomeopatie.cz