Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.
Alergickými potížemi trpí podle statistik přibližně každý pátý Čech a toto číslo stále stoupá. Kromě klasických léků může od oteklých očí a neustálého kýchání ulevit šetrnější metoda – homeopatie.
Alergie je omyl imunitního systému - špatné vyhodnocení situace, kdy dochází ke tvorbě protilátek například proti pylům, které se v přírodě běžně vyskytují. K alergické reakci přispívá genetická predispozice. Pokud je jeden rodič alergik tak u dítěte je predispozice až 30 % či 40 %, pokud jsou oba rodiče alergici, tak dokonce 60% až 70%. Na alergii má značný vliv i naše prostředí jako znečištění, nezdravá strava a také nadměrná konzumace klasických léků. Alergie se může projevit jako: ucpání nosu, kýchání, svědění, zarudnutí očí, kopřivka, kašel, dušnost či ekzém.
Čtěte také: Anafylaktická reakce
„Homeopatická léčba je velmi vhodná pro pacienty trpící právě pylovou alergií, zvláště pak u dětí, je velmi šetrná a účinná. Optimální je začít s léčbou ještě před začátkem pylové sezóny, aby byl organismus lépe připraven, včasné nasazení léčby zvyšuje její efekt. Nicméně s léčbou je možné začít kdykoli během pylové sezóny. Délka léčby je individuální, vždy záleží na konkrétním pacientovi a intenzitě jeho obtíží, kterou by měl zhodnotit zkušený homeopat,” říká MUDr. Renata Sikytová, alergoložka, klinická imunoložka, odbornice v homeopatii.
Čtěte také: Neléčená alergie může přerůst v astma
A jaké léky jsou vhodné pro pylového alergika?
Homeopatie může být v těchto případech velkým pomocníkem obzvlášť, když se s užíváním začne včas.
Homeopatika, která můžeme zařadit:
- Už měsíc před tím než se pyly objeví, je vhodné užívat Pollens 15 C 2x týdně.
- Jak začnou létat pyly ve vzduchu, užíváme Pollens 15 C 3x týdně (pondělí, středa, pátek) + Poumon histamine 15 C 3x týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Pokud se objeví příznaky alergické reakce, je možné zvýšit Poumon histamine 15 C na 3-5x denně a k tomu přidat podle příznaků:
- Alium cepa 9 C - vodná, dráždivá až pálivá rýma, která odírá kůži pod nosem
- Nux vomica 9 C - ucpaný nos s kýcháním
- Euphrasia officinalis 9 C - červené, oteklé oči se slzením
- Apis mellifica 15CH - otok sliznic a kůže.
- Sabadilla officinalis 15CH - silné návaly kýchání, zvláště při přechodu z tepla do chladu. Z nosu teče řídký, odírající sekret a slzy jsou rovněž dráždivé. Velmi zvláštním znamením tohoto léku je pocit svědění na měkkém patře, které nutí pacienta neustále jej třít jazykem.
- Arsenicum album 15CH – dobré pro pacienty, kteří mají alergickou rýmu s málo hojným, ale zato silně pálivým výtokem z nosu. Tito lidé se také celkově cítí slabí a vyčerpaní.
- Kalium iodatum 9CH – pro nemocné viditelně trpící alergickou rýmou. Nosní sekret je horký a silně dráždí pokožku, nos a jeho okolí jsou oteklé, červené a odřené, nos je ucpaný. Stav mohou doprovázet i bolesti hlavy z postižení čelních dutin.
Dávkujeme 3-5x denně po 5 granulích podle intenzity potíží, po zklidnění postačí i podávání jednou denně.
Problematika pylových alergií a alergií obecně je však mnohem složitější a vždy je třeba mít na mysli, že základ zdravého imunitního systému je úzce spojen se stavem tenkého střeva. U alergiků je dráha tenkého střeva vždy oslabená a proto je vhodné podpořit jeho funkci například užíváním homeopatika Okoubaka 9 C 1x denně (min. 3 měsíce). Teď na jaře (březen-květen) je vhodné k tomu podpořit i činnost jater a žlučníku, které zvýšením své funkce a obnovou buněk podpoří detoxikaci organismu. Užíváme Chelidonium 5 C 1x denně (pokud není k dispozici, tak 9 C).
Čtěte také: Alergický zánět spojivek
Další nepříjemnou alergickou reakcí je kopřivka
Akutní kopřivka je zánětlivá reakce kůže, která se projevuje svědivou vyrážkou podobnou popálení kopřivy. Svědění obvykle nastupuje prudce a přetrvává několik minut až hodin. Může se objevit kdekoliv na těle a na sliznicích. Jde o časté onemocnění, každý pátý dospělý si tím někdy projde. Příčinou může být alergie, infekční agens, aj. třetina příčin zůstává neznámá. Kopřivku může vyvolat jak fyzický kontakt s alergenem z okolí pacienta, tak i psychický impuls.
Co je vhodné mít v domácí lékárničce na akutní kopřivku?
- Apis Mellifica 15C pokud ke zlepšení dochází po studené sprše a obkladech.
- Urtica Urens 5C - pokud naopak při kontaktu se studeným a vodou dochází ke zhoršení.
- Poumon Histamine 15C a dále Arsenicum Album 9C - antialergický lék, který je doporučován přidat k léčbě, pokud je kopřivka způsobena konzumací zkaženého masa, intoxikací z jídla.
Co se týká dávkování, doporučuji od každého zvoleného homeopatického léku 5x denně 5 kuliček, se zlepšením snižovat frekvenci dávek a vysadit.
V první řadě je třeba upozornit na to, že homeopatickou léčbu je nutné konzultovat s lékařem-homeopatem, který ke každému pacientovi přistupuje individuálně a zvolí lék i ředění podle konkrétních obtíží.
Zdroj: Svět homeopatie.cz