Fungují homeopatika i na léčbu a prevenci paradentózy? To vám zodpoví odborník?
Od prvních příznaků je vhodné podávat homeopatický přípravek Oscillococcinum. První dávku co nejdříve a pak 1 tubu 3x denně po dobu 1-3 dní. Oscillococcinum je lékem, který má nejvyšší stupeň vědeckého důkazu účinnosti nejen v léčbě, ale i v prevenci chřipky. Dalším lékem prevence je homeopatický lék Echinacea 5 C, který lze užívat v období bezprostředního rizika nákazy nebo u začínajícího onemocnění. V období epidemie podáváme 5 granulí 1x denně, po začátku onemocnění 2x denně. Kromě těchto přípravků je nyní volně prodejný i přípravek Influenzinum 15 CH, který je cíleně určený k prevenci chřipky. Pro účinnou prevenci se podává 1× týdně 5 granulí, v období probíhající chřipkové epidemie je možno dávkování zvýšit na 5 granulí 1× denně.
Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Správný homeopatický lék vybíráme podle toho v jaké klinické fázi chřipky se nemocný nachází. Rozlišujeme 3 fáze: fáze nemoci na prvotní fázi nástupu, fázi rozvinuté nemoci a fázi zotavování, rekonvalescence.
Čtěte také: Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet
1. Počáteční stádium
Typické je pro tuto fázi akutní horečky, trvá 2-5 dní.
Aconitum napellus 15 C
Jedná se o prudký nástup onemocnění, kdy se horečka objevuje náhle, většinou v noci, je vysoká, nad 39 st. Celsia. Pacient se nepotí, má horkou, suchou kůži. Indikace tohoto léku nastává většinou po prudkém prochlazení.
Belladonna 15 C
Potíže se opět objeví náhle, ale v tomto případě je horečka doprovázená značným pocením. Kůže je vlhká, rudá, sálá z ní horko, oči nemocného jsou lesklé a je citlivý na světlo, hluk, dotek.
Tyto léky se podávají v počátku chřipky velmi často - 5 granulí třeba i po 1-2 hodinách, dokud se nemocný nezačne cítit lépe.
Ferrum phosphoricum 15 C
Začátek nemoci je spojený jen s nevýrazným zvýšením teploty, kolem 37.5 st.Celsia, nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý, dráždivý kašel. Frekvence podávání tohoto léku je taky pozvolnější - 5 granulí 3-5x denně.
Včas zahájená odpovídající léčba může rozvoj chřipky zcela zastavit a nebo nemocnému alespoň výrazně ulevit.
2. Fáze rozvinuté nemoci
Bryonia alba
Je lékem pro vysoké horečky, doprovázené intenzivním pocením, které ale nemocnému přináší alespoň přechodnou úlevu. Stav je doprovázený intenzivní žízní, kdy nemocný pije velké množství tekutiny v delších časových intervalech. Kromě pocení je zde zlepšení absolutní nehybností.
Rhus toxicodendron
Je naproti tomu neklidný, klid a nehybnost jej zhoršují a proto se neustále převaluje na lůžku. Indikaci tohto léku potvrzuje výsev oparů při teplotách.
Gelsemium sempervirens
Jje lékem pro pacienty schvácené, kteří jsou ospalí, otupělí, jejichž vysoké horečky jsou doprovázené bolestí hlavy a nemají žízeň.
Eupatorium perfoliatum
Jje lékem pro pacienty, kteří si budou stěžovat na slabost a velké bolesti svalů a kloubů. Některý z těchto léků je vhodné podávat v ředění 9 nebo 15 C. Zpočátku opět 5 granulí v intervalu 1-2 hodin a se zlepšováním stavu intervaly mezi podáváním prodlužovat.
3. Stav rekonvalescence
Fáze pochřipkové slabosti, často s přetrvávajícím kašlem.
Sulfur iodatum 15 C
Indikuje se na závěr akutních infekčních onemocnění s respiračními problémy - 5 granulí večer před usnutím.
China rubra 9 C
Pochřipkový stav s tělesnou slabostí a bledostí a hypotenzí, typické po ztrátě tekutin při průjmech a pocení - 5 granulí 2x denně až do vymizení příznaků.
Kalium phosphoricum 15 C
Doporučuje se při psychické únavě, nedostatku chuti do práce, velké vyčerpanosti. Pacient je přecitlivělý, podrážděný - 5 granulí 2x denně.
Avena sativa
Povzbuzuje chuť k jídlu, takže jeho tradiční indikací jsou postinfekční astenie spojené s anorexií - 2x denně 5 granulí.
V době rekonvalescence, kdy už nemocný nemá žádné závažné obtíže, ale přesto se cítí slabý a ne zcela ve své kůži, je vhodné podávat lék Oscilococcinum (1x denně 1 tubu).
Čtěte také: Homeopatická pomoc při stresu, únavě a přepracování
Zdroj: www.svethomeopatie.cz