Velkým překvapením pro mnoho lidí je fakt, že i když jedí dost, jejich tělo stejně strádá, je podvyživené. Není tedy divu, že jsou unaveni. Jakou dělají chybu? Častou příčinou je zlozvyk jíst ve spěchu a „cokoli“, co je rychle po ruce. „Najíst se rychle znamená pro většinu z nás koupit si bagetu plněnou čímkoli, vzít si sušenku… Ty ale organismu nedodají to podstatné látky pro dlouhodobou kondici – vitamíny, probiotické kultury, koenzym Q 10, minerální látky. Hned to poznáte ztrátou vitality, pokud chyby nenapravíte, za pár let se to ukáže možná na vysokém krevním tlaku, problémech se srdcem, cukrovce, ale i mnoha dalších civilizačních chorobách.,“ říká Pavel Suchánek.
Tak populární jídla z rychlého občerstvení, sladkosti a „hotovky“ mají kromě velkého podílu nezdravých tuků dost často také vysoký glykemický index. „Znamená to, že obsahují velké množství cukrů, které se nahrnou do krve a vyvolají okamžitou a masivní produkci inzulínu. Inzulin sice cukr uklidí do tukových zásob v buňkách, ale následuje pocit hladu. Takto vyvolaný hlad je velmi intenzivní a mnoho lidí jej vnímá jako intenzivní chuť na sladké a vše začíná znovu. Pro organismus je tento stále se opakující postup opět velmi vysilující,“ varuje odborník na výživu.
Cesty k vitalitě vedou přes pohyb a změny v jídelníčku
Jak to tedy udělat, abychom byli vitální a tedy plní energie? Základem je pravidelně a správně jíst a také pravidelně a dostatečně se hýbat. Stačí, když si zapamatujete následujících pět rad:
- Dostatečně často a bohatě jezte – bohatě z hlediska zastoupení živin, nikoliv energie. Tělu dopřejte každé cca tři hodiny přísun kvalitní stravy s dostatkem vitamínů a minerálních látek.
- Vybírejte si potraviny s nízkým glykemickým indexem, které nespouštějí pocit nezvladatelného hladu.
- Nezapomínejte na mléčné výrobky, kvalitní libové maso a dostatek vlákniny.
- Rozhýbejte metabolismus i dostatkem pohybu a doplňte jej dostatkem tekutin. Metabolismus pomůže likvidovat neaktivní tukové vrstvy a podpoří tvorbu aktivní svalové hmoty. Hýbat byste se měli pravidelně a tak, abyste udržovali svaly a celé tělo v kondici. Nepřepínejte se, ale sportujte dostatečně dlouhou dobu, tedy alespoň 60 minut v kuse a 3x týdně.
- Vypomoci si můžete i vhodným doplňkem stravy. Vyberte si pak takový přípravek, který kombinuje antioxidanty, vitamíny, minerální látky a koenzym Q 10. Právě koenzym Q 10 pomůže tělu udržovat dostatečný přísun energie do buněk a zvládat náročný životní styl. Přidáním probiotik, které se postarají o správné vstřebání těchto důležitých látek, nic nezkazíte, ba naopak.