Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Crataegus oxyacantha L., C. monogyma Jacq.)
Příprava čaje
1 čajovou lžičku řezané drogy na šálek vody. Pijeme 3 x denně.
Užívaná část
Plod (Fructus crataegi) | |
Květ (Flos crataegi) | |
List s květem (Folium crataegi cum flore) |
Sběr a úprava
List s květem sbíráme krátce před úplným rozvitím květu (květen), plod na podzim, po dozrání. Sušíme pokud možno rychle, plod i při umělé teplotě, která nemá přesáhnout 60-70 st. C. Pokud je květ nesprávně sušen, snadno hnědne. Jestliže málo prosušíme, má květ i plod tendenci plesnivět.
Jak vypadá
Hloh je trnitý, vytrvalý strom nebo košatý keř, který běžně dosahuje výšky několik metrů. Listy jsou střídavé, 3-7 laločné (podle druhu), sytě zelené. Květy jsou bílé nebo lehce narůžovělé barvy. V době květu bohatě obalují větvičky. Charakteristický je jejich pach. Kvete v květnu a červnu. Plody jsou kulovité, mají granátově červenou barvu a velikost přibližně 1 cm.
Kde se rostlina vyskytuje
Hloh je součástí příkopů a strání, jako plevelný keř. Se stromovitou formou se můžeme setkat v parcích, kde se vysazuje a pěstuje.
Co droga obsahuje
Mezi nejvýznamnější obsahové látky hlohu patří flavonoidy, proantokyanidy, biogenní aminy, triterpeny.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Mezi nejvýznamnější vliv na naše zdraví lze dneska pokládat působení na kardiovaskulární (srdečně-cévní) systém.
Dříve: Původně je hloh popisován jako rostlina pomáhající při bodavých bolestech v boku, kolikách a průjmech. Později se přidávají močové kameny a silná menstruace. Teprve v 19. století přichází jeho úloha při onemocněních srdce.
Dnes: Hloh se v lidovém léčitelství používá vnitřně nejčastěji ve formě nálevu.
Vnitřně: Obsahové látky hlohu zlepšují průtok krve v cévách vyživujících srdce a tím napomáhají k optimálnímu fungování srdečního svalu. Svým zásahem do systému regulace organismu podporují vyrovnání zvýšeného či naopak sníženého krevního tlaku. Jako podpůrná léčba se může užívat k prevenci srdečního infarktu. Dnes je velmi populární ke snižování hladiny cholesterolu.
Zevně: Nepoužívá se.
Na co si dát pozor
Vzhledem k tomu, že hloh patří mezi léčivé rostliny silně působící, je třeba řádně dodržovat dávkování a pokyny k užívání na originálních výrobcích. U citlivějších jedinců se mohou objevit potíže v oblasti trávicího systému (nevolnost, podráždění) či alergie. Pro podávání u dětí nejsou známy dostatečné informace. U osob léčených z důvodu srdečně-cévního onemocnění je vždy nezbytné konzultovat užívání hlohu s lékařem.
Pozn. Z hlohu se vyrábí řada originálních přípravků.
Přidat nový komentář