Heřmánek najdeme na polích, kde se většinou pěstuje pro průmyslové účely.
(Matricaria chamomilla L.)
Příprava čaje
1 polévkovou lžíci použijeme na přípravu půl litru nálevu.
Užívaná část
|
Květ (Flos chamomillae vulgaris) |
Sběr a sušení
Květ sbíráme za hezkého, suchého počasí, před úplným rozvinutím květních úborů. Sušíme jej rychle, v tenké vrstvě. Během sušení dbáme na to, aby se květ nerozpadl a zbytečně s ním nemanipulujeme.
Jak vypadá
Heřmánek je příjemně vonící bylina s bohatě větvenou, vzpřímenou lodyhou, která je zakončena květem – úborem. Úbor má uvnitř žluté trubkovité květy, okvětní lístky jsou bílé. Lůžko je kuželovitě vyklenuté, duté. Kvete v létě od května do září.
Kde se rostlina vyskytuje
Heřmánek najdeme na polích, kde se většinou pěstuje pro průmyslové účely. Někde se objevuje jako polní plevel, na loukách a v okolí cest.
Co heřmánkový květ obsahuje
Mezi nejúčinnější látky obsažené v heřmánku patří silice, bisabol, farnesen, matricin, a polyacetylenové sloučeniny.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Obsahové látky z heřmánku mají protizánětlivý účinek, podporují pocení, uvolňují křeče a používají se v kosmetickém průmyslu.
Dříve: Léčivé účinky heřmánku jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. Hojně se používal jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy.
Dnes: Obvyklou formou podání je nálev, který lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Heřmánek můžeme použít při střevních a žaludečních potížích. Při křečích v zažívacím traktu. Uplatňuje se rovněž při průjmech. Vzhledem k kombinaci účinku protizánětlivého a močopudného, je heřmánek dobrým pomocníkem v případě zánětu močových cest.
Zevně: Využívá se k obkladům na špatně se hojící rány, proti kožním vyrážkám, k léčbě hemeroidů a při ošetřování popálené kůže. Snižuje bolest a urychluje hojení. Můžeme jej použít ke kloktání při zánětech v dutině ústní.
Na co si dát pozor
Dbáme na to, aby nedošlo k záměně s heřmánkem římským (rmenem). Od něj lze heřmánek pravý odlišit jednak vůní (h. římský nemá charakteristickou vůni) a jednak tím, že květní lůžko je u rmenu nižší a vyplněné.
Pozn: U citlivých lidí může heřmánek vyvolat alergii. I v dnešní době se hojně používá v kosmetice. Heřmánek je součástí řady kosmetických přípravků. Pokud si budete heřmánkovým nálevem pravidelně oplachovat vlasy, docílíte světlejšího odstínu. Vlasy získají lesk a pevnost. Pleťové vody s obsahem heřmánku jsou vhodné zejména k ošetření suché a vrásčité kůže.
Přidat nový komentář