Svědění a pálení konečníku nebo krev ve stolici, to jsou příznaky velice nepříjemné a často tabuizované nemoci – hemoroidů. Dnes je považujeme za typické civilizační onemocnění, které alespoň jednou za život postihne až 60 % populace.
Oblast konečníku je jednou z nejintimnějších partií našeho těla. Proto nemoc v této oblasti je choulostivou záležitostí. Jít k lékaři, poradit se s kamarádkou či kamarádem, anebo požádat lékárníka o vhodný přípravek, takové dilema řeší dnes mnoho stále mladších lidí.
Na vzniku hemoroidů se podílí jak vrozené předpoklady, tak životní styl. Postihují především starší lidi i těhotné ženy. Obvyklými pacienty jsou lidé trávící většinu času sezením.
Vnitřní hemoroidy se objevují pod sliznicí konečníku, na jeho přechodu do řitního kanálu, viditelné pouhým okem jsou jen v pokročilém stadiu. Projevují se především bezbolestným odchodem jasně červené krve po stolici, na toaletním papíru.
Vnější hemoroidy se objevují v podkoží ústí řitního kanálu a lze je vidět prostým okem nebo nahmatat v oblasti řitního otvoru, často provázejí vnitřní hemoroidy. Vyvolávají bolestivé pocity, dochází k povrchovému podráždění, popraskání, což vede ke svědění, pálení, mokvání, krvácení a může dojít k rozvoji zánětu, případně i druhotné infekci.
Léčba hemeroidů
Každé krvácení z oblasti konečníku by měl vyšetřit lékař, aby vyloučil vážná onemocnění, například nádor tlustého střeva. Podle stupně závažnosti pak lékař doporučí konzervativní nebo chirurgickou léčbu.
Při akutních problémech s konečníkem je nutná úprava jídelníčku (zvýšení příjmu vlákniny a dostatek tekutin), zvýšená hygiena konečníku a aplikace léčivých látek nejčastěji ve formě čípků a mastí, které léčí a ulevují od potíží s hemoroidy.
Jedním z přípravků, který je indikovaný pro léčbu hemoroidů, FAKTU® čípky nebo mast. Oba přípravky obsahují dvě účinné látky - policresulen a cinchokain, které léčí všechny nejčastější potíže s hemoroidy – krvácení, svědění, pálení, brání vzniku zánětu, tlumí mokvání a podporují regeneraci postižené tkáně.
Pro léčbu vnitřních hemeroidů jsou určené čípky, pro vnější pak mast. V období hlavních příznaků je vhodné aplikovat čípky či mast 2 až 3 krát denně, po odeznění akutních potíží jednou denně. Do konečníku se aplikují čípky i mast vždy po vyprázdnění. Pohodlnější a hygieničtější variantou léčby je použití čípků, protože se snadněji zavádí. Odpadá tak manipulace a čištění aplikátoru při používání masti. Obvyklá doba léčby je 2–3 týdny, pokud potíže přetrvávají, je třeba navštívit lékaře a provést důkladné vyšetření postižené oblasti.
Výrobek je volně prodejný v lékárnách. Pečlivě si přečtěte příbalovou informaci.
Přidat nový komentář