Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Příčinou hemoroidů v těhotenství je zvětšující se plod v děloze, který vyvíjí tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tím, že je tato žíla stlačená, zpomaluje se prokrvování a tělo otéká. Z tohoto důvodu se hemoroidy objevují zpravidla až ve třetím trimestru a někdy také až při porodu.
Další příčinou jejich vzniku v těhotenství jsou také častější zácpy, které doprovází tento stav. Zácpa úzce souvisí se vznikem hemoroidů kvůli tlaku, který je vyvíjen při vyprazdňování a také tuhé stolici nadměrně dráždící vnitřní sliznici.
Jaké mají hemoroidy příznaky?
Hemoroidy mohou být vnitřní, které jsou zjistitelné jen speciálním vyšetřením, a vnější. Ty si těhotná žena zpravidla sama vyhmatá jako vakovité výchlipky kolem řitního otvoru. Příznaky hemoroidů jsou u obou typů obdobné. Obvykle krvácení při stolici nebo i mimo ni, pálení či bolesti v oblasti konečníku.
Prevence hemoroidů
Především se vyhněte zácpě. Je důležité zvýšit příjem vlákniny, která zlepšuje střevní mikroflóru, činnost střev a zvláčňuje stolici, která pak nedráždí postižené úseky konečníku. V praxi to znamená jíst potřebné množství ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin. Dobrým regulátorem stolice jsou sušené švestky. Konzultujte se svým lékařem či lékařkou rozpustnou vlákninu jako vhodný doplněk stravy.
Pití vhodných tekutin (2,5 až 3 litry), to znamená hlavně čisté vody, bylinných čajů a ne příliš sladkých džusů. Potřebujeme je ke správné funkci organismu, ale také na sebe vážou vlákninu, která pak nejlépe účinkuje právě za této podmínky.
Nevysedávejte dlouho na toaletě a snažte se vyhnout přílišnému tlaku na svěrač.
Posilujte svaly pánevního dna pomocí vhodných cviků. Nechte si poradit těhotenské cviky od porodní asistentky nebo lékařky! Při sedavém zaměstnání každou hodinu na pár minut vstaňte a projděte se.
Léčba hemeroidů v těhotenství
Léčení je možné u lehčích forem konzervativně – sedací koupele v dubové kůře, místně působící masti a čípky. Ty může těhotné ženě předepsat jedině lékař. Od lékaře se také můžete dozvědět, zda nepostačí rozumným způsobem upravit dietu.
Pro lepší prokrvení postižené oblasti jsou vhodné střídavé teplé a studené sedací koupele, popřípadě při větší bolesti ledování oblasti.
Dobrou zprávou je, že pokud jste před těhotenstvím nikdy tímto problémem netrpěla a nemáte k němu dědičné předpoklady, má tendenci po porodu sám vymizet.
Přečtěte si také
V těhotenství konzultujte s lékařem každý prášek
Poruchy funkce štítné žlázy v těhotenství
Bolesti zad v době těhotenství
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.