Zatímco se mezi přáteli dopodrobna probírají operace kolenou nebo porody, o hemoroidech v kavárně nebo restauraci nikoho mluvit neuslyšíme. Tato nemoc patří k tabuizovaným. Odborní lékaři o strachu svých pacientů vědí a snaží se jim co nejvíce vyjít vstříc. Proto se této nemoci věnujeme v našem seriálu Tabu.
Hovořit o hemoroidech (lidově hemeroidech) se nechce ani osmatřicetiletému Petrovi. Proto napsal na náš redakční mail: „Problémy s hemeroidy mám už řadu let. Nejprve jsem je léčil pomocí volně prodejných prostředků. Můj koníček – náročná vysokohorská turistika – mě přivedl k odbornému lékaři,“ předeslal Petr, který právě v ordinaci proktologa zažil nejhorší chvíle.
„Nejsem nijak přecitlivělý na bolest, ale vyšetření jsem neustál. Bylo pro mě maximálně bolestivé, říkal jsem to lékaři, ale ten mi nevěřil. Nikdy jsem takovou bolest nezažil a teď nevím, zda se vůbec k takovému vyšetření ještě někdy odhodlám,“ popsal své pocity.
I přesto, že pro lékaře je vyšetření konečníku každodenní rutinní záležitostí, jako pacienti to nevnímáme. „Stud, strach a nepříjemný pocit, to jsou asi hlavní emoce, které doprovází většinu pacientů při vyšetření konečníku. Mají obavy jak ze samotné procedury, ale i z výsledků vyšetření,“ potvrzuje proktoložka MUDr. Zuzana Pospíšilová ze Sanatoria sv. Anny v Praze.
„Pokud má pacient při vyšetření konečníku, ať již digitálním, tedy prsty, nebo instrumentálním, tedy anoskopem či rektoskopem, bolesti, pak jde nespíše o lokální problém v konečníku. Nejčastěji působí bolest prasklina nebo spasmus konečníku, který je často neprostupný pro prst a přístroj, nebo akutní bolestivé hemoroidy. Zde je třeba pacienta při těchto bolestivých pocitech vyšetřit velmi šetrně a instrumentální vyšetření neprovádět vůbec,“ vysvětlil MUDr. Petr Herdegen z chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice.
Jak mohou lékaři překonat pacientovy zábrany? „Je velice důležitý přístup lékaře a veškerého ošetřujícího personálu – vstřícnost, klid a vytvoření pocitu soukromí při přípravě na samotné vyšetření. Pacienti vnímají též velmi pozitivně, pokud je předem informujeme o tom, jak celé vyšetření bude probíhat,“ uvádí MUDr. Zuzana Pospíšilová.
V případě, že je vyšetření nadmíru bolestivé, jak popsal náš čtenář, měli by zdravotníci postupovat tak, aby se pacient příště nebál opět přijít. „Jestliže je vyšetření nadmíru bolestivé, je nutné jej ukončit a indikovat dovyšetření s odstupem i v krátké celkové anestezii,“ radí lékařka.
Přidat nový komentář