Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?
Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?
Kvasinky nebo bakterie, případně obojí . Takoví jsou původci vaginálních zánětů, které bývají právě v teplých dnech častější než jindy. Jednou z příčin bývá koupání. Může vadit špinavá voda, používání společných ručníků anebo o sobě tímto způsobem dává vědět oslabený imunitní systém. "Problémem jsou mokré plavky, které způsobí podchlazení pánve - to sníží její prokrvení a imunitní systém nedokáže v pochvě udržet rovnováhu bakterií," vysvětluje pražská gynekoložka Zuzana Líbalová.
Jinými slovy: za pomnožení nežádoucích bakterií a kvasinek může úbytek mléčných bakterií neboli laktobacilů. Ten může být dále důsledkem užívání antibiotik, nedostatečné nebo naopak přehnané intimní hygieny, kvasinky se množí také, pokud žena nosí neprodyšné prádlo a jí množství sladkostí. Zmíněné potíže bývají také důsledkem stresu.
Lepší, než čekat, zda se letos záněty objeví či ne, je předejít jim. Zatímco případný zánět už by měl léčit lékař pomocí léků, které jsou většinou na předpis, preventivní kůru si ženy mohou dělat samy pomocí volně prodejných přípravků - například těch, které obsahují tee tree oil nebo kyselinu mléčnou . Lze je doplnit i výplachy pochvy přípravkem, který obsahuje benzydamin hydrochlorid . Podle gynekoložky Líbalové je podobná prevence vhodná po návštěvě bazénu, po menstruaci, pohlavním styku - pokud má žena sklon k podobným potížím či během léčby antibiotiky. Pokud se u někoho záněty opakují, stojí za úvahu užívání laktobacilů v tabletách: pak volte ty, které jsou certifikovány jako léky, protože u nich je zaručena účinnost.
Potíže s vaginálními záněty nejsou nicméně jediné, které vás mohou v létě potrápit. Mezi další rizika patří cestovatelské průjmy, anebo exotické infekční nemoci, proti nímž je lepší se nechat očkovat.
Přidat nový komentář