Osteoartróza vznikající v důsledku opotřebení kloubní chrupavky sužuje mnoho starších osob ale i poměrně mladých sportovců.
Proč nemusí pes k ortopedovi
Osteoartrózavznikající v důsledku opotřebení kloubní chrupavky sužuje mnoho starších osob ale i poměrně mladých sportovců. Nedostatečně vyživovaná chrupavka podléhá dlouhodobé a zvýšené zátěži, ztenčuje se a praská, což vede k bolestivosti a omezení pohybu v postiženém kloubu. Jednoduchou cestou, jak doplnit potřebnou výživu, je konzumace chrupavek.
Žvýkání kostí známé u psů ale i u některých lidských kultur pomáhá mimo jiné zajistit dostatečný přísun látek důležitých pro výstavbu vlastní kostry a kloubního aparátu. Protože konzumace chrupavek a kostí je přeci jen pro člověka poněkud nepohodlná, byla snaha účinné látky chemicky izolovat a podávat samostatně. Jednou z takto získaných látek byl právě glukosamin sulfátu.
Jak glukosamin působí
Glukosamin je normální součástí kloubních chrupavek. Pomáhá udržovat její pružnost a hladkost. Přestože si naše tělo dokáže vyrobit glukosamin samo, zvýšenou potřebou spojenou se stářím, větší zátěží, nesprávnou výživou nebo kloubním onemocněním je vhodné hradit pomocí potravních doplňků.
Glukosamin se vstřebává ze zažívacího traktu a ukládá se v kloubních chrupavkách. Samotný glukosamin dokonce podporuje další tvorbu kloubní chrupavky. Chrupavka se tak stává pružnější a odolnější. Důsledkem je zmírnění bolesti a zvětšení rozsahu pohybu.
Kde ho najdete
Glukosamin se podílí na stavbě kloubní chrupavky, největší množství této látky najdeme proto právě tam. Konzumace kostí a chrupavek není pro člověka většinou přijatelná, oblíbenou se proto stala především možnost hradit jeho nedostatek pomocí potravních doplňků.
Jak se projeví nedostatek glukosaminu
Stárnutí našeho těla je spojeno se sníženou schopností vytvářet dostatečné množství glukosamin sulfátu. Důsledkem je opotřebení kloubní chrupavky a postupné omezení hybnosti kloubu. Onemocnění se nazývá osteoartróza. Boj s touto nemocí je většinou obtížný a nezřídka končí pro pacienta náhradou kloubu umělým implantátem – tzv. endoprotézou.
Upozornění
Výjimečně se mohou vyskytnout žaludeční obtíže, nadýmání, zácpa nebo průjem. Z lékových interakci je třeba upozornit na možnou potenciaci nežádoucích účinků při současném užívání tetracyklinu nebo penicilinu.
Kdy a jak glukosamin užívat
Doporučená běžná dávka glukosaminu je 500 mg třikrát denně.
Glukosamin poskytuje úlevu od bolestí kloubů. Pomáhá zvětšit rozsah hybnosti kloubů a podporuje hojení stárnoucích a poškozených kloubů. Jako prostředek stimulující tvorbu kloubní chrupavky je glukosamin účinný především v prevenci osteoartrózy a všech dalších forem degenerativních onemocnění kloubů spojených s věkem. Kromě toho dokáže i urychlovat hojení poúrazových stavů, jako na např. výron kotníku.
Ústup obtíží se většinou nedostaví okamžitě. Průměrná doba nástupu účinku se pohybuje od 2 do 8 týdnů. Příznivé účinky jsou však dlouhodobé a řeší samotnou podstatu obtíží. Navíc je možné přípravek kombinovat s tradičními bolest zmírňujícími prostředky.
Glukosamin je vhodné užívat jak preventivně – tj. ve snaze předejít rozvoji osteoartrózy – tak i ke zmírnění již probíhajícího kloubního onemocnění.
Přidat nový komentář