Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.
Glaukom se často nazývá také „zelený zákal“. Toto pojmenování je ale dosti zavádějící. Ve skutečnosti se totiž jedná o onemocnění, ke kterému dochází kvůli postupnému odumírání vláken očního nervu. Protože úkolem očního nervu je přenášení informací z oka, konkrétně sítnice, do mozku, jeho poškození může vést k postupné ztrátě periferního vidění, kdy místo lidí a předmětů jsou viditelné pouze stíny a černé skvrny. Vzhledem k tomu, že se nejedná o skutečný zákal čočky, jako v případě šedého zákalu, degenerativní změny jsou bohužel nevratné. Glaukom se objevuje většinou po čtyřicítce, jen vzácněji dříve.
Kdo je v ohrožení?
Na vzniku glaukomu se podílejí různé faktory – například dědičnost, celková onemocnění (např. cukrovka...), užívání některých léků (kortikosteroidy), úrazy, ale také porucha tvorby nitrooční tekutiny, změny postihující odtokové kanálky pro nitrooční tekutinu. Největším a nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu je vysoký nitrooční tlak. I když se zelený zákal objevuje nejčastěji ve vyšším věku, onemocnět mohou i malé děti do jednoho roku věku postižené vrozenou formou glaukomu.
Příznaky zeleného zákalu
Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpravidla probíhá bez příznaků. Nebezpečnou nemoc tak nepomůže odhalit ani bolest a většina pacientů zaznamená obtíže až v pokročilé fázi onemocnění, kdy se objeví:
- Výpadky zorného pole
- Porucha periferního vidění
- Rozmazané okraje zorného pole
- Snížená zraková ostrost
- Potíže se zrakem při práci na blízko či v tmavých prostorách
Co vidí člověk se zeleným zákalem
Včasná prevence je základem léčby
Základní prevencí glaukomu je odhalení jeho hlavní příčiny – zvýšeného nitroočního tlaku. Zvýšení tlaku uvnitř oka se, stejně jako první stadia glaukomu, neprojevuje viditelnými příznaky. Proto je tak důležité pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u očního lékaře. Od ledna tohoto roku budou praktiční lékaři nově doporučovat preventivní oční vyšetření pacientům od 45 do 61 let jednou za 4 roky. Jiným typem je akutní záchvat glaukomu. V tomto případě dochází velmi rychle ke zhoršení zraku, které je doprovázeno bolestmi hlavy a pocity na zvracení.
Zrak může zachránit dlouhodobá léčba i operace
Pokud je zvýšený nitrooční tlak odhalen včas, přichází na řadu konzervativní léčba. Jejím základem je podávání léků snižujících tvorbu nitrooční tekutiny, urychlujících její odtok a dále léky založené na fyzikálním principu osmózy. V případě nutnosti přistupujeme k chirurgické léčbě. V obou případech je léčba hrazena ze zdravotního pojištění. Léčbou konzervativní i chirurgickou se významně prodlužuje období, kdy je člověk zrakově soběstačný.