Fenykl má vysoký obsah silic (je součástí populárních „hašlerek“). Převládající složky jsou anethol, fenchon a estragol.
(Foeniculum vulgare Mill.)
Příprava čaje
1 čajovou lžičku fenyklových nažek dáme do šálku a zalijeme vařící vodou. Po 5 minutách scedíme. Nemusíme doslazovat, protože fenyklový čaj má přirozeně nasládlou chuť.
Užívaná část
|
Plod (Fructus foeniculi) |
Sběr a úprava
V době zralosti (září) sbíráme hnědé okolíky. Poté se nechají dojít, vymlátí a vyčistí. Kdo nechce používat tento zdlouhavý postup, najde fenyklový plod v prodejnách mezi kořením.
Jak vypadá
Dvouletá nebo vytrvalá bylina, vysoká 80 – 150 cm, podobná kopru. Listy jsou dlouhé a nitkovité, zelené barvy. Květenství má sytě žluté, velikosti až 15 cm, uspořádané v bohaté okolíky. Plody jsou podlouhlé, oválné dvounažky, nejprve modré, ojíněné, později šedohnědé. Mají délku 6 – 10 mm a jsou přibližně 4 mm široké. Všechny rostlinné části silně aromaticky voní.
Kde se rostlina vyskytuje
Fenykl pochází ze Středomoří. Rozšířený je v řadě zemí Evropy, vyskytuje se také v Iránu, Indii, Číně. U nás se pěstuje.
Co fenyklové plody obsahují
Fenykl má vysoký obsah silic (je součástí populárních „hašlerek“). Převládající složky jsou anethol, fenchon a estragol. Obsahuje také větší množství přírodního cukru. Z plodů se lisuje olej, který má rovněž široké uplatnění.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Účinky fenyklu znali již staří Egypťané, Arabové a Číňané. Byl lékem např. na ledvinová onemocnění, na břišní křeče, na kašel a nachlazení. Pomáhal při hadím uštknutí i při výskytu vnitřních parazitů (tasemnice). Potírání lisovaným olejem bylo používané při zevních parazitech (veš, blecha).
Dnes: Používá se jak vnitřně tak zevně, nejčastěji ve formě čaje (nálevu).
Vnitřně: Podporuje vylučování mateřského mléka, podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Tyto účinky dobře znají a také hojně využívají kojící maminky, které sobě i svým miminkům připravují čaj z plodů fenyklu.
Olej z fenyklu je známý pomocný prostředek při akutních i chronických onemocněních horních cest dýchacích.
Zevně: Odvar z fenyklu lze použít k omývání očí při různých očních zánětech. Zde se využívá jeho dezinfekčního účinku proti bakteriím i houbám, které ve formě nejrůznějších onemocnění napadají lidský organismus.
Na co si dát pozor
Velmi vzácně se může vyskytnout alergie na fenykl, riziko je větší u osob s alergií na celer. Přípravky obsahující fenyklový olej by se neměly používat u těhotných žen a malých dětí.
Pozn.: Fenykl se využívá hojně také v kuchyni. Kuchařky jistě znají tzv. sladký fenykl, který se do střední Evropy dováží především z Itálie (odtud i označení „boloňský fenykl“). Sladký fenykl se vyznačuje tvorbou nadzemních „cibulí“. Používá se jak syrový do salátů tak k přípravě teplých zeleninových jídel a mnoha pokrmů z ryb. Fenyklové nažky se používají jako koření.
Ilustrační foto: Internet
Přidat nový komentář