Pro fazolové lusky je charakteristický vysoký obsah aminokyselin, fytosterolů, flavonoidů, glykosidů.
(Phaseolus vulgaris L.)
Příprava odvaru
4 hrsti nadrcených sušených lusků necháme nabobtnat ve dvou litrech vody a mírným varem odpaříme asi půl litru tekutiny. Nebo odvar připravíme s použitím 1-2 čajových lžiček drcené drogy na šálek vody. Pijeme 3krát až 5krát denně.
Příprava macerátu (výluhu za studena)
20-30 g drogy se nechá vyluhovat 6-8 hodin ve dvou sklenicích vody. Užíváme rozdělené do tří denních dávek.
Užívaná část
|
Lusky (Fructus phaseoli sine semine) |
Sběr a sušení
Z fazole sbíráme lusky bez semen. Sušíme při teplotě kolem 40 st. C.
Jak vypadá
Jednoletá bylina s oplétavou lodyhou, která může dosáhnout výšky 1,5 - 2 metry. Listy jsou dlouze řapíkaté, střídavé. Za listem vyrůstá květ. Plodem je lusk, který obsahuje různé množství semen ledvinovitého tvaru. Podle odrůdy se liší barvou a velikostí.
Kde se rostlina vyskytuje
Fazol se pěstuje.
Co fazolový lusk obsahuje
Pro fazolové lusky je charakteristický vysoký obsah aminokyselin, fytosterolů, flavonoidů, glykosidů. V malém množství se zde vyskytuje i kyselina askorbová.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Španělé a Portugalci byli první Evropané, kteří fazole používali jako potravinu. Odvar z lusků sloužil jako nápoj proti melancholii, jako prostředek zvyšující vylučování moči a uklidňující trávicí trubici. Pozadu nezůstávala ani léčba onemocnění srdce.
Dnes: Odvar ze sušených oplodí fazole používáme vnitřně.
Vnitřně: Tradičně se droga využívá jako pomocný prostředek při léčbě lehčích forem cukrovky. Zanedbatelný není ani její močopudný účinek. Čaj proto působí příznivě při zadržování vody v těle, čímž dokáže mírně snižovat tlak krve a je vhodný jako pomocný prostředek při močových kamíncích.
Pozn. Droga je součástí originálně vyráběných léčivých přípravků. Mladé lusky jsou oblíbenou zeleninou. Ještě větší využití v kuchyni mají suché plody, které se připravují vařením. Abychom zlepšili stravitelnost fazole, je výhodné přidat během vaření saturejku nebo majoránku. Fazolová semena obsahují jedovatou látku, která se spolehlivě rozkládá vařením (ne však sušením).
Přidat nový komentář