Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.
Farmakologická léčba hypertenze, tj. podávání léků snižujících krevní tlak, je zahajována tehdy, pokud úprava životosprávy nevede k dostatečnému poklesu krevního tlaku. V současné době existuje velice pestrá paleta léků, snižujících úspěšně krevní tlak. Někteří pacienti si mohou stěžovat na různé vedlejší účinky léků. Široká nabídka léků pro léčbu vysokého krevního tlaku obvykle umožní Vašemu lékaři zvolit jiný lék.
V každém případě léky užívejte pravidelně a změnu dávkování vždy konzultujte se svým lékařem. Pokud se léky vysadí, krevní tlak obvykle stoupá!
A jakých hodnot krevního tlaku bychom měli dosáhnout?
Cílem léčby hypertenze je dosáhnout trvale hodnot nižších než je 140/90 mmHg. V některých případech, jako např. u mladých pacientů nebo diabetiků je třeba tlak snížit na hodnoty pod 130/80 mmHg.
Co říci závěrem pacientům, užívajícím léky na snížení krevního tlaku?
Protože krevní tlak se obvykle neprojevuje žádnými nebo jen minimálními subjektivními obtížemi, nemocní někdy medikamentózní léčbu sami přeruší. Jejich rozhodnutí je mnohdy podpořeno i opakovaným nálezem normálních hodnot krevního tlaku při návštěvách u lékaře. Neuvědomují si, že po přerušení léčby obvykle dochází k vzestupu krevního tlaku. Ne nadarmo je proto hypertenze nazývána „tichým vrahem“.
Přidat nový komentář