S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Zákony zachování energie nelze obelstít!
Držet dietu je moderní, někteří jsou jimi přímo posedlí, ovšem obézních stále přibývá. Proč? Je to hlavně množstvím a skladbou našeho jídelníčku. Přijímáme víc potravy, než kolik vydáme energie. Bombardováni reklamami a obklopeni nabídkami specialit z celého světa jen těžko odoláváme jídlu a to se pro nás stává škodlivým. Ve spojení s nedostatkem tekutin a chybějícím pohybem je to důvod epidemie obezity hlavně ve vyspělých zemích.
A jak je to s terapií obezity?
Bohužel obezita dosáhla takových rozměrů, že není v moci odborníků se věnovat každému jednotlivci. Zhubnout se pokouší 40-80% dospělé populace, alespoň 1x za život drží dietu 95% žen. V ČR na 1 obvodního lékaře připadá 220 obézních pacientů (BMI 30 - 35), na odborníka specializovaného na obezitu pak 2 825 těžce obézních (BMI větší než 35). Když si uvědomíme, že v ČR má každý druhý člověk nadváhu, je jasné, že se mnoha hubnoucím nemůže dostat odborné pomoci. Toho samozřejmě využívá obchod na hubnutí.
Dietní průmysl je dokonalý - vyvolává zejména u žen nespokojenost se svým tělem a současně nabízí v klamavé reklamě snadná řešení. Ale i když díky nim kila přece jen ztratíme, jde většinou pouze o váhové úbytky dočasné, vedoucí k "jojoefektu". Bohužel neplatí pravidlo, že kdo se jednou "spálí", podruhé si dá pozor. Snaha zhubnout "bez práce" je tak silná, že emoce převládnou nad rozumem a i inteligentní lidé často nabídce podlehnou znovu a znovu.
Laické hubnutí pomocí diet bychom mohli rozdělit do několika kategorií:
- Diety preferující či vylučující jeden druh živin: jsou založené na tom, že buď vylučují nebo preferují jeden druh živin.
- Monotematické diety: jsou založené na tom, že doporučují výhradně jeden druh potraviny - např. dieta vajíčková, grapefruitová, rýžová, šlehačková, zelenina v podobě tukožroutské polévky apod.
- Diety založené na kombinaci základních živin či potravin: doporučení oddělovat stravu je známo již mnoho let, ale u nás je nejznámější díky přístupu Lenky Kořínkové, která potraviny dělí na "rostlinky a zvířátka".
- Půsty: při něm se nepřijímá žádná nebo minimum energie. Přijímají se tekutiny jako čaj, minerální vody, zeleninové vývary a pod.
- Diety se zvýšeným obsahem vlákniny: založené na příjmu potravin s velkým množstvím vlákniny, tedy zeleniny, ovoce, celozrnných potravin, luštěnin a pod.
- Nízkoenergetické bílkovinné diety (NBD): dokáží při malém energetickém příjmu většinou 2 - 3 000 kJ za den dodat tělu všechny důležité látky, což se při normálním příjmu potravy s takto nízkou energetickou hodnotou nepodaří. Jejich základem jsou biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, dále vláknina, vitamíny, minerály, eventuálně i stopové prvky.
- Laické hubnutí dle "bestsellerů": Fit pro život, Oddělená strava dle Kořínkové, Dieta podle krevních skupin vás přivedou k zamyšlení nad svým jídelníčkem a většinou ke snížení energetického příjmu, což je pozitivní. Samotná teorie však nemá většinou žádný vědecký podklad.
- Diety podle celebrit:význačné osobnosti šíří určitou dietu - u nás známá hlavně Margitova.
- Diety podle filozofických směrů: jsou spojeny s nějakým filosofickým směrem (vegetariánství,makrobiotika, mazdaznan, frutariánství apod.).
- Hubnutí pomocí zázraků: při nich jsou popírány zákony zachování energie, všechny mají společné heslo - pro hubnutí nemusíte nic dělat, můžete jíst, co hrdlo ráčí, nemusíte se hýbat a "zázrak" požírá tuky, nedovolí jim se usadit… prostě zhubnete jednou pro vždy…
Příště čtěte: Odborné hodnocení diet vylučujících nebo doporučujících jeden typ potravin, monotematických diet.
Máte zkušenost s některou z těchto diet? Zabrala na vás, nebo jste s ní naopak pohořeli? Dejte nám vědět v diskusi nebo nám napište!
Přidat nový komentář