Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Eroze zubní skloviny - pacientů přibývá, často mezi teenagery

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11183x )

Narušení a postupné ubývání zubní skloviny trápí velké množství pacientů zubních ordinací. Ačkoli se eroze neboli ztráta skloviny týká všech věkových kategorií, stomatologové a dentální hygienistky upozorňují, že kvůli častému pití limonád a ovocných džusů postihují problémy se sklovinou čím dál více dětí v teenagerovském věku. Zároveň varují, že v důsledku úbytku skloviny jsou zuby méně odolné a tím pádem i náchylnější k jiným poškozením, včetně napadení zubním kazem.

shutterstock.com
„Výskyt eroze zubní skloviny je kvůli zvyšující se konzumaci nápojů a potravin s obsahem kyselin na vzestupu. Eroze postihuje nejčastěji přední zuby a nutno říct, že toto poškození vídáme v ordinaci velmi často u teenagerů, kteří pijí velké množství nápojů kolového typu, jež obsahují kyseliny i cukry. A to je pro zubní sklovinu nebezpečná kombinace,“zdůrazňuje stomatolog Zubního centra Ořechovka Jakub Miketa. A dodává, že zubům škodí hlavně dlouhodobé omývání skloviny kyselými nápoji, tedy jejich časté popíjení, na celkovém množství nápoje až tak nezáleží.

Zubní sklovina je nejtvrdší tkáň v lidském těle. Zvnějšku pokrývá zubní korunky, čímž ty části zubu, které jsou pod sklovinou uložené, chrání. Narušení, respektive změkčení skloviny lze ještě zastavit a opravit. Pokud ale již dojde ke ztrátě skloviny, je to nevratné.

Erozi zubní skloviny může signalizovat zvýšená citlivost zubů i změna jejich zabarvení, praskliny a samozřejmě také chybějící části skloviny.
„Pokud zaznamenáte zvýšenou citlivost zubů nebo si všimnete defektů skloviny, určitě na to upozorněte vašeho zubního lékaře i dentální hygienistku,“ apeluje na pacienty stomatolog Jakub

Co ještě zubní sklovinu ohrožuje?

Sklovině škodí ze všeho nejvíc zubní plak. Na zubech se tvoří průběžně a tudíž je potřeba ho pravidelně odstraňovat správným a pečlivým čištěním zubů. V těsném závěsu za plakem - pokud jde o škodlivé dopady na sklovinu - jsou chemické vlivy kyselých potravin a nápojů, včetně oblíbených kolových limonád, džusů a dětských slazených pitíček.
„Obsažené kyseliny naleptávají povrch zubní skloviny a ta je potom mnohem náchylnější k poškození a úbytku. Proto si zuby nikdy nečistěte hned po konzumaci kyselého ovoce či nápoje, ale nejdříve až tak půl hodiny poté,“ vysvětluje dentální hygienistka Zubního centra Ořechovka Tereza Svobodová.

Příčinou eroze zubní skloviny mohou být i kyselé žaludeční šťávy, které pronikají do úst při častém zvracení. Například v období těhotenství, při bulimii nebo u alkoholiků.
„Poškozování a postupné obrušování skloviny zubů může způsobovat také piercing v jazyku, popisovány jsou také případy eroze skloviny po užívání extáze, pervitinu a rovněž po častém popíjení energetických nápojů,“ doplňuje zubní lékař Jakub Miketa. Makrobiotici mívají zase kvůli tvrdé potravě okousanou sklovinu na kousacích ploškách zubů, stejně jako lidé, kteří ve spánku skřípou zuby.

Rovněž bělení zubů volně prodejnými přípravky a bez odborného dohledu zubaře či dentální hygienistky může mít nepředvídatelné následky.
„Rozhodně nedoporučujeme používat bělící zubní pudry, které mohou nevratně obrušovat povrch zubní skloviny. Stejně tak ani používání bělících abrazivních zubních past, což může vést k úbytku skloviny,“
shodují se odborníci Zubního centra Ořechovka.

Prevence i včasná náprava se vyplatí

čištění zubůČím dřív pacient s problémy se zubní sklovinou do ordinace přijde, tím je řešení jednodušší a levnější. Zubař by totiž měl vznik erozí diagnostikovat již v počátečním stadiu. A léčba se právě od stupně poškození odvíjí. Při malém úbytku skloviny je potřeba především zabránit dalším ztrátám skloviny, což je možné úpravou stravovacích návyků, používáním správných dentálních pomůcek a důsledným dodržováním správné techniky čištění zubů. S tím vším pacientům poradí dentální hygienistky.
„Pokud se již při erozi objevuje zvýšená citlivost zubů, doporučíme pacientovi také používání speciálních past nebo ústních vod pro domácí použití. Je rovněž možné provést impregnaci citlivých částí zubů speciálními přípravky,“
přibližuje Tereza Svobodová ze Zubního centra Ořechovka. Podotýká, že u nových pacientů se velmi často setkává s poškozením skloviny v krčkové oblasti zubů v důsledku používání tvrdého zubního kartáčku a špatného způsobu čištění zubů.

Pokud už zuby postihla rozsáhlejší ztráta skloviny, ošetření patří do rukou stomatologa.
„Jestliže již dojde k erozím, ztrátám zubní skloviny většího stupně, je podle míry postižení zubu potřeba překrýt defekt bílou (fotokompozitní) výplní. Při větším rozsahu ztráty skloviny je nutné zhotovit na zub keramickou fazetu nebo korunku,“ popisuje stomatolog Jakub Miketa.

Pro předcházení erozím a vůbec pro celkové zdraví zubů je potřeba dbát nejen na pravidelné kontroly u zubaře a na dentální hygieně, ale také na správnou péči doma.
Vyvarujte se dlouhodobého působení kyselých nápojů a potravin na zuby, případně si po jejich konzumaci vypláchněte ústa vodou. Používejte zubní pastu s fluoridy, měkký zubní kartáček a naučte se správnou techniku čištění zubů,“ uzavírá dentální hygienistka Tereza Svobodová.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce