Erektilní dysfunkcí trpí víc než polovina mužů nad 50 let. Poruchy erekce jsou stále podceňovany.
Poruchy erekce jsou výrazným medicínským problémem, dosud stále ještě podceňovaným. Různým stupněm
erektilní dysfunkce trpí více jak polovina mužů nad padesát let, přesto jen zlomek z nich se dostaví
k lékaři a je ochoten o svém problému otevřeně mluvit. Koho
problémy s erekcínejčastěji postihují? A na koho se se svými problémy obrátit? Kde hledat účinnou léčbu?
Koho nejčastěji poruchy erekce postihují?
Přestože jsou jisté typické skupiny mužů, u kterých se dá určitý stupeň erektilní dysfunkce očekávat, před problémy s erekcí není uchráněn prakticky nikdo. I když je to u mladších věkových skupin výrazně méně časté, může i zde dojít k poruchám erekce, nejčastěji na psychickém podkladě nebo při nereálném očekávání. Jsou však nějaké vysloveně rizikové skupiny? Dá se vyčlenit několik typů pacientů, u kterých lze ED v jisté míře předpokládat:
- muži s velkým pracovním vytížením, na které jsou kladeny v práci extrémní nároky a kteří žijí v permanentním stresu mohou mít problémy s erekcí. Nemusí to být jen stres v práci, ale např. finanční problémy, obavy o zdravotním stav velmi blízkého člověka, úmrtí v rodině apod. Zkombinuje-li se u takového muže jeho stres s nějakým onemocněním podporujícím výskyt erektilní dysfunkce, je jistý stupeň poruchy erekce nasnadě.
- muži starší padesáti let s přidruženým onemocněním jsou další rizikovou skupinou. Erektilní dysfunkce stoupá jednoznačně s věkem, což nutně neznamená, že věk je rizikovým faktorem poruch erekce. Je to dáno spíše tím, že s narůstajícím věkem přibývá nejrůznějších onemocnění, která výskyt ED zvyšují. Jedná se zejména o vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a z toho vyplývající riziko aterosklerózy, cukrovku, ischemickou chorobu srdeční a další. S přibývajícím věkem a nemocemi rovněž stoupá počet užívaných léků, které se spolu kombinaci mohou výrazně na přítomnosti erektilní dysfunkce podílet.
- muži po velkých operacích v malé pánvi či úrazech bývají rovněž často postiženi. Rozsáhlý chirurgický výkon na prostatě, močovém měchýři či konečníku může být následně provázen poruchami erekce. Nejedná se v žádném případě o poškození pacienta špatným operačním postupem, ale při nádorových onemocněních je nutnost radikality výkonu někdy na úkor nervového zásobení penisua může tak k poruchám erekce docházet. Nicméně v dnešní době existuje moderní léčba poruch erekce, která má výbornou účinnost, a proto ani velmi rozsáhlý chirurgický výkon nemusí nutně znamenat konec sexuální aktivity. U mužů, kteří jsou po úrazu pánve nebo poranění míchy či mozku mohou být rovněž poruchy erekce jako následek úrazu přítomny.
- psychické bloky, kdy muži záleží na kvalitě erekce více než obvykle, jsou také často zdrojem erektilních poruch. Můžou se vyskytovat i u mladších mužů, ale příčina nebývá většinou jiná než psychická a dá se velmi rychle odbourat, takže další léčba není potřebná.
Kam se s problémy s erekcí obrátit?
Spousta mužů se stále obává se svými problémy svěřit nejen lékaři ale často i partnerce. Je třeba překonat neopodstatněný ostych a rozhodnout se problém řešit. Na koho se s erektilními obtížemi obrátit? V současném systému zdravotnictví by měly první kroky vést do ordinace praktického lékaře, který provede základní vyšetření. Je na něm, zda Vám na základě výsledků vyšetření předepíše nějakou léčbu sám, či zda se rozhodne odeslat Vás do specializované ambulance, nejčastěji urologické či andrologické. Tam se Vám dostane po dalších doplňujících vyšetřeních adekvátní léčby. V některých případech, obzvláště u psychogenním poruch erekce je vhodná ještě návštěva psychoterapeuta.
Přidat nový komentář