Všichni pacienti, kteří preferují současnou podobu předpisu (eReceptu), mohou i po Novém roce získat od svého lékaře recept „na papíře“.
Papírová průvodka totiž bude jednou z možností, jak eRecept získat. Proto rozhodně nejsou na místě obavy z toho, že pacienti, kteří nemají počítač ani chytrý telefon, zůstanou od ledna bez svých léků.
„Lékař bude moci eRecept pacientovi předat hned několika způsoby. Předpokládáme, že i nadále bude na prvním místě papírová průvodka,“ říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta.
Naopak ti, kteří preferují elektronickou komunikaci, budou moci získat eRecept (resp. jeho identifikátor) v SMS, v e-mailu, nebo také prostřednictvím speciální aplikace, která bude dostupná ke stažení zdarma.
„Často se setkáváme také s různými nejasnostmi a obavami ohledně toho, kam eRecept vlastně poputuje. Mnoho lidí si totiž myslí, že lékař odešle eRecept rovnou do konkrétní lékárny,“ vysvětluje Zdeněk Blahuta a dodává: „Takový postup však není technicky ani legislativně možný, protože každý pacient má právo si vybrat, ve které lékárně si své léky vyzvedne.“
Na postupu při vyzvedávání léků v lékárně se tedy oproti současnosti nic nemění. Lékař totiž neodesílá údaje o vystavených receptech do lékárny, ale do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Lékárna pak údaje z eReceptu v lékárně načte (ať už jej pacient přinese na papírové průvodce nebo v mobilním telefonu) a pokud bude v CÚER nalezen, může pacientovi léky vydat.
Praxe při vyzvedávání léků v lékárnách zůstane stejná
eRecept je lékařský předpis, jak jej všichni známe, pouze v elektronické podobě. Proto ani praxe v lékárnách při vyzvedávání léků se po Novém roce nijak nezmění.
Pacient od lékaře získá eRecept (resp. jeho identifikátor) v preferované podobě, nejčastěji na papírové průvodce. Další možností je zaslání identifikátoru v SMS zprávě či v e-mailu, příp. prostřednictvím mobilní aplikace, která bude ke stažení zdarma.
Poté pacient navštíví lékárnu dle vlastního výběru a lékárníkovi ukáže:
- papírovou průvodku eReceptu nebo
- SMS s kódem (identifikátorem eReceptu) nebo
- přílohu e-mailu, kde bude průvodka eReceptu s identifikátorem
- nebo aplikaci, kde vystavený eRecept (průvodku) rovněž uvidí
„Volba formátu eReceptu bude vždy záviset na preferencích a rozhodnutí pacienta. Rozhodně si nemůžeme myslet, že by lékaři svým pacientům, zejména staršího věku, nutili instalaci aplikace do mobilního telefonu,“ vysvětluje ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.
Lékárník ve všech uvedených případech eRecept (identifikátor) načte a následně pacientovi vydá požadovaný lék.
Stejně jako doposud bude probíhat i výdej léků na tzv. opakovací recepty.
Zdroj: www.sukl.cz