S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.
Bolest již někdy zažil každý člověk, a ačkoliv je její intenzita vnímána subjektivně, pokud není efektivně léčena, může zkomplikovat pracovní i osobní život. Zatímco akutní bolesti většinou samy rychle odezní, chronická bolest spojená s poškozením nervů nebo poraněním vyžaduje odbornou pomoc. Léčba bolesti páteře bývá velmi komplikovaná a často neúspěšná, nové metody nyní dostupné i v ČR si však poradí i s těmi případy, kde si dřív lékaři nevěděli rady.
Nové lékařské postupy se zaměřují na určení přesného místa bolesti a cílenou léčbu přímo v tomto místě. „ Intervenční diagnostika nám umožňuje velmi efektivně a precizně určit zdroj bolesti v oblasti páteře a navrhnout optimální způsob léčby. I některé diagnostické metody přinášejí úlevu od bolesti okamžitě, u některých typů bolesti je však potřeba zvolit složitější postup,“ vysvětluje MUDr. Robert Rapčan, odborník v oblasti léčby bolesti pomocí intervenčních technik za pomoci rentgenové a ultrazvukové kontroly.
Jednou z převratných metod je epiduroskopie, kdy lékař za pomocí kamery snímá páteřní kanál a může tak najít přesný zdroj bolesti jako jsou například srůsty v páteřnim kanálu a podobně. Metodou epiduroskopie navíc lékař může podat léky přímo do místa postižení, kdy je léčba nejúčinnější. „ Díky epiduroskopii máme možnost během jednoho zákroku pacienta vyšetřit a rovnou aplikovat léky, které pomohou od bolesti. Pacient se tak nemusí objednávat na další zákrok a léčba je šetrnější a výrazně se zrychlí,“ dodává doktor Rapčan.
Ačkoliv se jedná o metodu, která je v zahraničí již dlouhodobě etablována na několika specializovaných klinikách, v České republice je dostupná pouze na klinikách v Brně a v Praze, kde se specializují výhradně na léčbu bolesti. Podle ředitele kliniky doktora Miroslava Buriánka je zde ale stále problém s hrazením zákroku pojišťovnami: „Na naší klinice je diagnostické vyšetření hrazeno klientům všech pojišťoven, ale v případě náročnějších výkonů, které nehradí pojišťovna, je nutné, aby si pacient léčbu financoval sám.“ Jednání s pojišťovnami však již začalo a tak se snad brzy pacienti dočkají proplácení.
Přečtěte si také
Bolest zad: daň za pohodlné posezení a špatnou postel
Bolesti zad při práci u počítače můžete předejít díky šuplíku
Šest tipů, jak správně pracovat u počítače