Už dva roky se osmačtyřicetiletá Eliška potýká s chronickou rýmou. Není nijak silná, „jen“ má po ránu ucpaný nos, kýchá. Problém nastane, když se nachladí. Nepřetržitě jí teče z nosu, který má nateklý a podrážděný, přidají se bolesti hlavy a obyčejně i další komplikace. Se svým trápením se svěřila Ordinace.cz v rámci projektu "Hledáme pro vás řešení".
„Když mě začne škrábat v krku, je zle. Z obyčejné rýmy, které se pořád nemůžu zbavit, je najednou angína, zánět nosních dutin nebo průdušek,“ uvádí Eliška.
Prospívají hory a moře
Zkoušela chronickou rýmu léčit přírodními prostředky. „Přečetla jsem si, že pomáhá slaná voda, a tak jsem si pořídila speciální konvičku na výplachy nosu. Když jsem se snažila dostat slanou vodu do nosu vestoje, byla jsem celá zmáčená. Zkusila jsem to vleže, ale měla jsem pocit, že se topím nebo se každou chvíli pozvracím. Navíc si nejsem jista, že jsem si namíchala správný roztok, protože jsem měla vnitřek nosu jako v ohni,“ popisuje své marné pokusy.
Se změnou prostředí se Elišce uleví. „Na horách se mi krásně dýchá a skoro vůbec nekýchám. Taky u moře je to paráda. Stačí, když se hned po příletu nadechnu mořského vzduchu. Ráda plavu se šnorchlem, tak si vlastně pořád proplachuji nos slanou vodou a nedělá mi to sebemenší potíže. Nos mě nepálí, není ucpaný a kapesníky skoro vůbec nepotřebuju.“
Podezírají mě, že jsem bacilonosič
Eliška pracuje jako manažerka malé firmy a věčné posmrkávání je jí krajně nepříjemné. „Několikrát se mi stalo, že jsem musela v průběhu jednání z klimatizované místnosti odejít, protože jsem se rozkýchala a nebylo to k zastavení. Sice jsem ostatní uklidňovala, že je nenakazím, ale stejně na mě koukají podezíravě. A zůstat doma pokaždé, když se rýma zhorší, si nemůžu dovolit. Zkusila jsem nejrůznější kapky do nosu, ale asi jsem přecitlivělá, takže mě nesnesitelně pálily,“ vypráví Eliška a dodává, že jí rýma komplikuje i osobní život. „Když mám ucpaný nos, tak chrápu. Manžel se sice z ložnice prozatím neodstěhoval, ale občas utrousí poznámku, že jsem zase byla v noci hlučná. Trochu pomohlo, když jsme v místnosti vypnuli topení, ale pak jsem zase prochladla. Je to jako začarovaný kruh, ze kterého se nemůžu dostat. A pak že je rýma banalita,“ stýská si Eliška.
Problémy paní Elišky konzultoval MUDr. Rami Katra, otorinolaryngolog z Fakultní nemocnice Motol:
Co mohlo u Elišky vyvolat chronickou rýmu?
„Vzhledem k popsaným potížím by se mohlo jednat o alergickou rýmu. Je obtížné určit přesnou příčinu (alergen), proto by bylo vhodné absolvovat alergologické resp. alergo-imunologické vyšetření. Je také klidně možné, že se jedná o tzv. vazomotorickou rýmu. Diagnóza vazomotorické rýmy se stanoví po vyloučení ostatních příčin po provedení pečlivé anamnézy, fyzikálního vyšetření a ve vybraných případech provedením testů se známými alergeny. Vzhledem k chronicitě obtíží doporučuji návštěvu ORL specialisty, který provede endoskopické vyšetření nosu, zhodnotí stav sliznice. V případě potřeby může být provedeno i zobrazovací vyšetření.“
Co má dělat, když jí pomáhá mořská voda, ale výplachy nosu jsou jí protivné?
„Obecně pobyt u moře bývá pro mnoho pacientů trpících nosními obtížemi blahodárný. Je to dáno kombinací klimatu, slunce a mořské vody ve své přírodní podobě. Podobný efekt je možné navodit i občasným oplachováním nosní sliznice. Pokud pacientka špatně toleruje konvičku na výplach nosu, tzv. rhinohorn, je možné aplikovat solné roztoky ve spreji, se šetrným dávkovačem, který zajistí, že se mořská voda dostane k celému povrchu nosní sliznice.“
Je možné, že jí nosní kapky způsobily krvácení z nosu, nebo to může mít jinou příčinu, třeba nesprávný výběr, způsob nebo délka aplikace?
„Zde se bude kombinovat více faktorů. Může se jednat o nesprávnou délku aplikace nosních kapek. Dlouhodobým působením vazokonstrikčních látek společně se základním onemocněním, zvláště pak suchostí sliznic může docházet k zeslabení stěn drobných cév. Výsledkem může být krvácení, ve většině případů z přední části nosního septa. Nosní sliznice se stává velmi citlivou, pokud je vystavena suchému prostředí. Zároveň většina virových původců oslabuje kapilární stěnu také.“
Jakou léčbu a prevenci jí doporučíte, aby snížila riziko, že z rýmy dostane vážnější onemocnění, a hlavně, aby se chronické rýmy zbavila?
„Jako zcela zásadní se jeví kontrola endoskopická – pečlivé zhodnocení stavu nosní sliznice. Vzhledem k popisovaným obtížím je na místě zvážit lokální kortikoterapii pod dohledem ORL specialisty.“
Přidat nový komentář