Sibiřský ženšen patří do čeledi Aralkovitých, stejně tak jako jeho slavnější bratr Asijský ženšen. Má s ním některé společné obsahové látky, v jiných se liší.
Sibiřský nezmar
Sibiřský ženšen patří do čeledi Aralkovitých, stejně tak jako jeho slavnější bratr Asijský ženšen. Ženšenů však existuje více druhů. Většinu řadíme pod rod Panax (Všehoj) a pouze jeden pod rod Eleuterococcus (Všehojovec). Z hlediska využití v medicíně se však rozlišují druhy tři. Asijský neboli čínský či korejský ženšen (Panax ginseng), americký ženšen (Panax quinquefolius) a sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus). Sibiřský ženšen má některé společné obsahové látky, v jiných se liší, přeci jen je to vzdálený příbuzný asijského ženšenu. Doplňky stravy obsahující ženšen sibiřský se běžně vyrábějí ze sušeného mletého kořene (prášku) nebo z extraktu kořene.
Oproti asijskému ženšenu má velkou výhodu. Zatímco Panax ginseng je bylina, která roste pomalu a je vzácná, těžko jej lze pěstovat, vytváří eleuterokok velké keřové porosty, dobře se rozmnožuje, není napadán chorobami a lze jej pěstovat nejen na Dálném Východě, ale i v našich zeměpisných podmínkách. Navíc je finančně podstatně dostupnější.
Funkce v organizmu
Proč je tato rostlina tak atraktivní? Tak jako ženšen zvyšuje nespecifickou odolnost organizmu vůči nepříznivým vlivům vnějšího prostředí a působí tedy „proti stresu“. Každodenní stres je obávanou můrou většiny lidí, a proto není divu, že o rostliny, které mají tyto účinky je velký zájem. Hlavními účinnými látkami kořenů je velká skupina tzv. eleuterosidů různé struktury a polysacharidů.
Eleuterosidy působí adaptogenně („protistresově“), zesilují činnost některých žláz s vnitřní sekrecí, snižují hladinu cholesterolu, zlepšují celkový metabolizmus, zejména metabolizmus krevního cukru (což je důležité u cukrovky), zvyšují tvorbu bílkovin (proteosyntézu) v organizmu, a proto bývají přípravky z eleuterokoku používány sportovci všude tam, kde je potřeba zvýšit nárůst svalové hmoty.
Kromě těchto účinků působí stimulačně na mozek, zvyšují sexuální aktivitu a působí velmi příznivě na celkovou imunitu (účinek polysacharidů); nezanedbatelný je také ochranný účinek eleuterokoku vůči různým škodlivým látkách a jedům, které poškozují především játra.
Možná rizika
Ačkoliv je eleuterokok významně bezpečnější než ženšen, nesmí být používán při vysokém krevním tlaku, horečnatých stavech a po čerstvém infarktu myokardu. U některých lidí byla po jeho použití pozorována krátkodobá zemdlenost nebo ospalost, která je způsobena hypoglykémií. V takovém případě je vhodné zapíjet přípravky oslazeným nápojem.
Použití
V současnosti se používají přípravky výlučně z kořenů – suché, nebo tekuté standardizované extrakty. V humánní praxi nalezly uplatnění jako pomocný přípravek při ovlivňování neuróz, neurastenií, hypochondrie, pro mírnění psychických poruch, které se objevují u některých žen v klimakteriu a při změnách psychiky starých lidí, které jsou způsobeny především aterosklerózou mozkových cév a jejich vyčerpáním.
Používají se také při onemocnění srdce a cév – obecně při ateroskleróze, nízkém krevním tlaku a revmatických poškozeních srdce, dále při cukrovce (diabetes mellitus), kdy zlepšují využitelnost krevního cukru buňkami. Velký význam má použití těchto přípravků při přepracovanosti, vyčerpání, v rekonvalescenci po infekčních chorobách a pooperačních stavech.
Jako ochranný prostředek se přípravky uplatňují v souvislosti s infekčními chorobami dýchacích cest a v prevenci profesionálních chorob lidí vystavených nepříznivým vlivům fyzikálního nebo psychického charakteru (prevence vysokého krevního tlaku a změn sluchu a zraku např. u řidičů městské dopravy, pracovníků v hutnictví aj.).
V současnosti je optimální používat komerčně dostupné přípravky, protože jsou z hlediska kvality standardnější než to, co si vyrobíme doma. Jako potravní doplněk se používá u dospělých 3krát denně 15-20 kapek extraktu před jídlem nebo 3krát denně 30 mg suchého standardizovaného extraktu. Je vhodné používat tyto přípravky maximálně 1 měsíc a potom zařadit zhruba dvoutýdenní přestávku.
Přidat nový komentář