Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás? Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk.
Indiánské slunce
Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás? Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk. Pro vědu ji objevil dr. Meyer koncem 19. století. Na jeho cestách mu prozradila jedna Indiánka, že echinacea roztlučená mezi kameny a přiložená na poraněné místo zhojí všechny rány.
Jméno echinacea je odvozeno z řeckého slova echinos, což znamená ježek. Echinacea připomíná svým květem naši dobře známou kopretinu, jejíž střed je ale plochý. U echinacei ze středu vystupují pichlavé, ježaté útvary, soubory drobných květů uprostřed složeného květenství, nastavené jako by k obraně.
Jak v těle působí?
Echinacea má celou řadu léčivých účinků. Po zevní aplikaci Vám zhojí rány a zranění. Mnohem významnější je však její vliv na zvyšování imunity organismu. Vede k aktivaci bílých krvinek, tzv. lymfocytů, které jsou schopny pohltit původce infekce přímo v organismu člověka a také produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.
Co se používá?
Rostlina je využívána celá, nejúčinnější částí je kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu. Z rostliny se také lisuje olej.
Výhody užívání
Pravidelným užíváním zlepšíte prevenci infekčních onemocnění a celkově si posílíte imunitu. Pomůže Vám při léčbě zánětu horních cest dýchacích, chřipce, angíně obyčejném nachlazení a řadě dalších zánětlivých procesech.
Možná rizika?
Echinacea je netoxická, nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Opatrně nutno postupovat při sklonu k alergiím a v těhotenství. Echinacea může totiž způsobovat alergické reakce. Neužívejte Echinaceu když máte tuberkulózu, leukémii, cukrovku, roztroušenou sklerózu, AIDS, HIV infekci, nebo tzv. autoimunní onemocnění.
Mám ji užívat?
Máte problémy s hojením ran? Trpíte sníženou imunitou a jste často nemocní? Díky všeobecnému poklesu imunity vysoce civilizovaného lidstva se k této indiánské bylince upírají naděje světové farmacie. Kromě prevence infekčních chorob, která byla vědecky prokázána, patří k jejím přednostem i to, že se člověk při jejím pravidelném užívání subjektivně lépe cítí. K prevenci se používá jedna lžička tinktury ráno nalačno. V době, kdy kolem nás zuří chřipková epidemie, bereme jednu lžičku také večer. V době nemoci se doporučuje užívat jednu lžičku každé 3 hodiny. Na nehojící se rány aplikujte echinaceu ve formě masti.
Přidat nový komentář