Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Echinacea

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 33337x )

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

shutterstock.com

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk. Pro vědu ji objevil dr. Meyer koncem 19. století. Na jeho cestách mu prozradila jedna Indiánka, že echinacea roztlučená mezi kameny a přiložená na poraněné místo zhojí všechny rány.

Jméno echinacea je odvozeno od řeckého slova echinos, což znamená ježek. Echinacea připomíná svým květem naši dobře známou kopretinu, jejíž střed je ale plochý. U echinacei ze středu vystupují pichlavé, ježaté útvary, soubory drobných květů uprostřed složeného květenství, nastavené jako by k obraně.

Rostlina je využívána celá, nejúčinnější drogou je kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu.

Echinacea má celou řadu léčivých účinků. Po zevní aplikaci hojí rány a zranění. Mnohem významnější je však její vliv na zvyšování imunity organismu. Vede k aktivaci bílých krvinek, lymfocytů, které jsou schopny pohltit původce infekce přímo v organismu člověka a také produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.

Echinacea se používá k prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání. Je obsažena v celé řadě preparátů, tablet, sirupů a kapek, mastí a krémů. Jejich nevýhodou je ale vyšší cena. Pokud se uchýlíme k domácí výrobě, nejúčinnější formou je tinktura. K ní potřebujeme 100g kořene (nebo 113g květů nebo 125g listů) a 500ml čistého lihu o koncentraci 60-65 %. Čerstvou drogu (tinktura ze sušené drogy je méně účinná) přelijeme lihem a necháme po dobu sedmi dní stát za občasného protřepání při pokojové teplotě v uzavřené nádobě. Osmý den necháme ustát a tinkturu zfiltrujeme. K prevenci se používá jedna lžička tinktury ráno na lačno. V době, kdy kolem nás zuří chřipková epidemie, bereme jednu lžičku také večer. V době nemoci se doporučuje užívat jednu lžičku každé 3 hodiny. Echinacea není součástí čajových směsí, protože sušením se její účinnost podstatně snižuje. Přesto ji ve formě čaje volíme tehdy, kdy přítomnost lihu vadí, t.j. při jaterních chorobách a v těhotenství. Echinacea je netoxická, nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky.

Díky všeobecnému poklesu imunity vysoce civilizovaného lidstva se k této indiánské bylince upírají naděje světové farmacie. Kromě prevence infekčních chorob, která byla vědecky prokázána, patří k jejím přednostem i to, že se člověk při jejím pravidelném užívání subjektivně lépe cítí.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Marcela

Echinaceu mě doporučil lékař. Vyzkoušela jsem echinaceové kapky od Imunitu, které mě mile překvapily. Jsem zdravá a extrakt z kořene je teda hoodně silný :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce