Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Diabetičky s diabetem 1. typu jsou ty, u kterých byla nemoc zjištěna mnohem dříve, než otěhotněly. Nemoc u nich mohla být diagnostikovaná například v dětství, nebo v době dospívání. Tento typ diabetu tedy nijak s těhotenstvím nesouvisí.
Naproti tomu diabetes gestační, který je obecně označován jako těhotenská cukrovka, má s těhotenstvím přímou souvislost.
Na diagnostiku tohoto typu diabetu je zaměřeno vyšetření ve 24. - 28. týdnu těhotenství. Pokud je u nastávající maminky tento typ cukrovky zjištěn, je těhotná až do doby porodu sledována v rizikových diabetických poradnách a bývá jí doporučena léčba. Ta ve velké většině případů znamená jen úpravu jídelníčku.
Dobrou zprávou pro nastávající maminky, u kterých byla těhotenská cukrovka zjištěna, je to, že po porodu zpravidla sama odezní. Je však třeba počítat s tím, že s následujícím těhotenstvím se může opakovat (udává se, že opakovaný výskyt gestačního diabetu je až 50%).
Jak upravit životosprávu při těhotenské cukrovce, čtěte zde.
U diabetiček 1. typu je doporučováno těhotenství pečlivě naplánovat po konzultaci s diabetologem i gynekologem tak, aby žena byla v době otěhotnění v co nejlepší kondici. Vzhledem k tomu, že diabetes může znamenat pro matku i plod zátěž, jsou těhotné diabetičky po dobu těhotenství sledovány. Péče se zaměřuje na zjištění vrozených vývojových vad, na diagnostiku makrosomie (nadměrné váhy plodu), ale sleduje se i zdravotní stav samotné maminky, kdy se hlídá činnost ledvin, sleduje se, zda maminka netrpí vysokým tlakem, a samozřejmě i hladina jejího krevního cukru. V případě nutnosti se léčba cukrovky upravuje dle aktuální potřeby.
Přidat nový komentář