Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Odpověď:
Dobrý den, jedná se o zákrok, který má za úkol napomoci volnému proudění nitrooční tekutiny ze zadní oční komory do přední. U některých očí je tento tok omezen, což vede ke zvyšování nitroočního tlaku a může nastat tzv. glaukomový záchvat - akutní zvýšení nitroočního tlaku na velmi vysoké hodnoty, které bezprostředně ohrožují zrak. Pro tento typ výkonu se odborníci rozhodují nejčastěji u pacientů s glaukomem s uzavřeným úhlem. K zákroku se přistupuje zpravidla hned po stanovení diagnózy. Další skupinou osob, kterým může tato operace pomoci, jsou lidé ve vysokém riziku vzniku akutního glaukomového záchvatu. Pro tyto pacienty má iridotomie preventivní význam – brání rozvoji tohoto závažného stavu.
Při laserové iridotomii se pomocí energie laseru do duhovky udělá otvor, který umožní prohloubení přední komory oční a rozevření komorového úhlu. Tím se umožní odtok komorové tekutiny. Před operací se do oka nakapou znecitlivující kapky a následně je na povrch oka přiložena kontaktní čočka. Zákrok trvá asi 10 minut a je téměř bezbolestný. Po zákroku může přechodně dojít k vzestupu hodnot nitroočního tlaku – pacient pár hodin po zákroku nesmí řídit motorové vozidlo.
Na otázku odpovídal
Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX