Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Jeden a týž vlasový folikul může produkovat během života člověka různé druhy vlasu, změna je vyvolána věkem nebo hormonálním působením. Základní je rozdělení vlasů na lanugo, velusový vlas, intermediální vlas a terminální vlas.
Lanugo jsou vlasy tenké, měkké, bez dřeně a bez pigmentu. Nacházejí se jen na těle ještě nenarozených dětí.
Velusové vlasy jsou jemné, někdy pigmentované, nebývají delší než dva centimetry. Nacházejí se na těle dětí při narození.
Intermediální vlasy jsou mezistupněm mezi vlasem velusovým a terminálním. Nejčastěji je nacházíme ve kštici dětí.
Terminální vlasy jsou plně formované. Nejdříve vznikají v oblasti řas a obočí. Jsou delší, hrubší, sytě pigmentované.
Před pubertou je terminální vlas omezen na kštici, řasy a obočí. Po pubertě se vlivem hormonálních změn původně velusové vlasy či intermediální vlasy ve kštici mění na terminální vlasy. Změny ve kštici při této výměně mohou být nápadné, může se změnit tvar, síla i barva vlasů.
Velké rozdíly v charakteru i množství vlasového růstu najdeme jak mezi jedinci, tak mezi rasami. Tyto rozdíly jsou dány geneticky. Vlasy u černochů jsou kudrnaté a na průřezu oválné. U žluté rasy jsou vlasy silné, rovné a vlas je na průřezu okrouhlý. Běloši mají vlasy různě zvlněné nebo i rovné a jejich průřez je elipsovitý.
Péče o vlasy
Péče o vlasy je velmi individuální a závisí na věku, pohlaví, kulturních a ekonomických zvycích i typu vlasů a stavu pokožky hlavy. Na vlasy působí celá řada nepříznivých zevních vlivů, jako je sluneční záření, vlhkost, smog, prach, a to vše se odráží v jejich kvalitě. Díky nesprávné péči o vlasy může dojít k jejich poškození a následnému vypadávání.
Suché vlasy
V závislosti na vlhkosti okolního vzduchu kolísá obsah vlhkosti ve vlasech. Sklony k suchosti vlasů mají lidé se sníženou funkcí mazových žláz. Vlasy vysychají v přetápěných místnostech, při častém fénování, častých návštěvách solárií nebo delším pobytu na přímém slunci. Vlasy ztrácejí svůj lesk a pružnost.
Roztřepené vlasy
působí slámovitě, špatně se rozčesávají a mají sklon k lámavosti. Příčinami roztřepených vlasů je jejich přílišné mechanické namáhání, nešetrné česání nekvalitními hřebeny, stříhání tupými nůžkami a tupírování. Také neodborné barvení a trvalá ondulace může být příčinou poškození vlasů.
Mastné vlasy
jsou zapříčiněny zvýšenou produkcí mazových žláz, které se vyskytuje při poruchách žláz s vnitřní sekrecí nebo při stresech., Zvýšená produkce může také být dána geneticky. K výraznějšímu maštění dochází i při pobytu v prašném nebo zakouřeném prostředí a při nedostatku spánku.
Jemné vlasy
jsou většinou dány genetickou dispozicí, ale ke ztenčení vlasů může dojít i při nedostatku některých vitamínů a stopových prvků.
Přidat nový komentář