Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které dochází k návratu obratlů a dalších kloubů do správné polohy. Děje se tak za aktivní účasti nejen terapeuta, ale také ošetřovaného. Ten provádí volný pohyb nohou či rukou podle instrukcí terapeuta, který zároveň působí přímo v místě vykloubení. Tlakem palce na obratle páteře se současně bezpečně uvolňují blokády v tkáních a toku energie. Následkem Dornovy terapie dochází k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád, které jsou nejčastější příčinou vzniku disharmonie v proudění energie, která se projeví v nedostatečném zásobení živinami, chybnými informacemi a váznoucí detoxikací v orgánech, tkáních a konečně v samotných buňkách. Dornova metoda je tedy terapií celostní, protože respektuje člověka ve všech úrovních, a proto se také ve všech úrovních projeví její účinek.
Čtěte také: Bolest zad – kdy určitě k lékaři
Dornova metoda je, na rozdíl od metod používaných chiropraktiky, metodou šetrnou
Nejde v ní o to zjednat nápravu za cenu způsobení šoku a často i mikrotraumat ve svalech, vazech či v kostech, jak se děje právě při trakcích, takový postup vede opět k zablokování. Při Dornově terapii se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností – pohybem a nemá tak potřebu se bránit, protože je respektována jeho přirozenost.
Dornova metoda vyznává zásadu práce maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem palce rychle mizí. Bolest, se kterou člověk na ošetření přichází, je zpravidla silnější.
Kolikrát je nutné Dornovu terapii opakovat?
Počet aplikací Dornovy terapie potřebných k dosažení optimálního stavu záleží na zručnosti terapeuta a na míře uvědomění si odpovědnosti za své zdraví na straně ošetřovaného.
Většinou stačí jedno či dvě komplexní ošetření. Po prvním je bezpodmínečně nutné dodržet pokyny terapeuta a provádět denně jednoduché cviky na udržení správného postavení kyčelních kloubů, aby měl organismus pro období přeprogramování chyb dostatečný impuls. Dostanete návod na samostatné cvičení a domluvíte s terapeutem kontrolní vyšetření, po kterém už většinou další nepotřebujete.
Jednoduché cviky, hlavně tzv. „ručníkovou metodu“ je vhodné provádět preventivně denně a v případě např. dlouhé jízdy autem i mimo pravidelný čas.
Co zahrnuje celkové ošetření podle Dorna a jak probíhá?
- Nejprve terapeut zjistí rozdíl v délce končetin. Následuje její korekce: vleže na zádech pomocí ručníku – odtud vžitý pojem „ručníková metoda“ – provádí ošetřovaný pohyb nohou dle instrukcí terapeuta.
- Po té je pozornost věnována kolenům, kotníkům a dalším kloubům nohy. Můžete se naučit, jak se vyhnout bolestivé a často neefektivní operaci vbočeného palce (hallux valgus) či kladívkových prstů.
- Dalším krokem je odstranění případného chybného sklonu a rotace pánve v souvislosti s posunem v křížokyčelním skloubení.
- Následuje vyšetření všech segmentů páteře. Začíná se kostrčí, která bývá dost často vychýlena, nejčastěji v důsledku pádu na zadek. Dornova metoda umožňuje napravit toto vychýlení, jenž stojí za velkým množstvím obtíží (např.hemoroidy, svědivost konečníku, bolesti při sezení), nikoli zevnitř, ale zvenku!
- Pokračujeme s vyhledáváním a okamžitým napravováním obratlů od spodního konce páteře k hlavě. Vždy ve spolupráci terapeuta (tlak palců) s ošetřovaným (pohyb končetin dle instrukcí).
- Pozornost je dále věnována ramenním kloubům, loktům, zápěstím a prstům.
Na základě pochopení principu Dornovy metody a zvládnutí jednoduchých cviků si budete schopni do značné míry pomoci sami.
Čtěte také: Na bolesti zad fyzioterapií a vhodným pohybem
Indikace Dornovy metody:
- Bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí, …
- Skolióza
- Rozdílná délka končetin (funkčně kratší noha)
- Vybočený palec
- Patní ostruhy
- Ischiatické bolesti
- Bolesti hlavy, migrény
- Mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou
- Křečové žíly a otoky dolních končetin
- Střevní a žaludeční potíže (chronické)
- Krátkozrakost
- Vysoký krevní tlak
V podstatě můžeme u kteréhokoli problému najít spojitost s pohybovým systémem a z této úrovně vyslat impuls přispívající k znovunastolení rovnováhy.
Kontraindikace Dornovy metody:
- Osteoporóza v pokročilém stadiu
- Akutní zánět – počkáme, až odezní
- Artróza 4.stupně (u 3.stupně s omezením)
- Bechtěrevova nemoc
- Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním
- Revmatoidní artritida – s omezením
- Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme
- Operace plotének a kloubů – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku
- Zlomeniny – až po úplném zahojení
- Výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu
- Úraz nebo pád – až po 6-ti týdnech
- Těhotenství – s omezením na srovnání délky končetin
Ideálním doplňkem Dornovy terapie je (kromě reflexní masáže plosek nohou a baňkování) Breussova masáž, která je vhodná i jako samostatná terapie v případě, že z nějakého výše zmíněného důvodu nelze provést ošetření podle Dorna. Při zvlášť bolestivých potížích, jako je ischialgie nebo „houser“, je tato masáž většinou jedinou terapií, kterou pacient snese.
Čtěte také: Chronickou bolest zad nepodceňujte. Může signalizovat nedostatek pohybu i vážnější problém.
Breussova masáž
Jmenuje se podle svého stvořitele, přírodního léčitele, pana Rudolfa Breusse z Rakouska.
Breussova masáž so obvykle používá na závěr Dornovy terapie, jako příjemné zakončení a doladění. Je možné ale využít jejích účinků i na začátku, potřebujeme-li uvolnit příliš napjaté svalstvo. Posunuté hrudní či bederní obratle mohou při ní být často bezbolestně uvedeny do správné polohy. Ošetřuje se při ní lehkými tahy přímo páteř a meridián močového měchýře, čímž působíme uvolnění energetických bloků a snižujeme napětí jak ve fyzické, tak v duševní úrovni.
Pro obě terapie je charakteristickým prostředkem třezalkový olej, který zahřátím během jemné masáže prostupuje až k meziobratlovým ploténkám a usnadňuje jejich regeneraci. Lze jej využít např. i při krevních výronech, ischiatu, spáleninách,… Jen pozor, zvyšuje fotosenzibilitu!
Čtěte také: Nesprávné provádění každodenních činností má za následek bolesti zad
Po ošetření Dornovou metodou se mohou objevit tyto potíže:
- Průjem, zvracení
- Pocit nerovného stání
- Praskání v kloubech
- Vyhrocené emoce (deprese, apatie, euforie)
- Bolesti svalů
- Přechodné a krátkodobé zhoršení potíží
- Přechodný a krátkodobý vznik potíží nových
- Bolesti hlavy
Doporučení po ošetření Dornovou metodou:
- 3 dny bez fyzické zátěže
- Zvýšit příjem tekutin
- Dbát ostatních doporučení terapeuta
Ačkoliv pacient může někdy při napravování cítit krátce bolest, po které však nastupuje úleva, i přesto lze tuto metodu, na rozdíl od jiných korekčních či chiropraktických postupů, nazvat šetrnou. Dornův terapeut respektuje zásadu jít maximálně na práh bolesti, to znamená, že přistupuje ke každému velice individuálně a respektuje jeho bolest.