Hypotenze, neboli nízký tlak, může být příčinou horšího prokrvení ostatních orgánů - především mozku.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Měření krevního tlaku je jednoduchý a neinvazivní způsob, jak zjistit, jak na tom jsou naše srdce a cévy. Vysoký krevní tlak je totiž jedním z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt, mrtvice nebo srdeční selhání. Proto je důležité pravidelně si tlak kontrolovat a dodržovat doporučení lékaře. Leckdy jde totiž doopravdy o život, neboť vysoký krevní tlak ovlivňuje naše vnitřní orgány. Týká se přitom stále více lidí, a to i mladších. Mění se také limity, při kterých vysoký krevní tlak škodí zdraví:
„Poslední studie potvrzují, že nebezpečí hypertenze nezačíná od hodnot 140/90 mm Hg, ale k ochraně orgánů před změnami způsobenými hypertenzí je bezpečnější cíl 120–130/70–80 mm Hg.,“ varuje MUDr. Eva Kociánová, Ph.D., z I. interní kliniky – kardiologické LF UP a FN Olomouc.
Proč je to důležité měřit tlak doma?
Mnoho lidí se stále domnívá, že stačí nechat si tu a tam změřit tlak při návštěvě lékaře nebo v lékárně. To ale často nestačí, protože tlak se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je stres, fyzická aktivita, strava nebo denní doba. Navíc někteří lidé trpí tzv. syndromem bílého pláště, kdy mají u lékaře vyšší tlak než doma, což může mít za následek nadbytečné braní léků. Maskovaná hypertenze zase znamená, že pacient má u lékaře normální tlak, ale doma má vysoký tlak, což může vést k nedostatečné léčbě a zvýšenému riziku komplikací.
Domácí měření také pomáhá pacientovi zvýšit jeho motivaci a spolupráci s lékařem, protože vidí, jak se jeho tlak mění v závislosti na jeho chování a léčbě. Pacient se tak stává aktivním partnerem v péči o své zdraví.
Jak si správně změřit tlak doma?
Proto je vhodné si pořídit kvalitní a validovaný tlakoměr a měřit si tlak pravidelně doma. Tím získáte přesnější a spolehlivější údaje o vašem tlaku a můžete je sdílet se svým lékařem. Ten pak může lépe nastavit vaši léčbu a sledovat její účinnost.
Pokud chcete mít co nejpřesnější výsledky, musíte dodržovat několik pravidel při měření tlaku doma:
- Používejte kvalitní a validovaný tlakoměr, který je schválený Evropskou společností pro hypertenzi (ESH) nebo dalšími odbornými organizacemi. Tak např. tlakoměry Omron jsou mezinárodně validované a splňují požadavky Evropské společnosti pro hypertenzi (ESH) i České společností pro hypertenzi (ČSH). Navíc dle posledního průzkumu společnosti Kantar Health v Evropě 2019 patří mezi značku č. 1 doporučovanou pro domácí měření krevního tlaku.
- Před měřením se vyhněte kofeinu, alkoholu, kouření, jídlu nebo fyzické námaze alespoň 30 minut.
- Měřte si tlak v klidném prostředí, sedněte si pohodlně na židli s oporou zad a nohy položte na zem. Ruku s manžetou položte na stůl tak, aby byla ve výšce srdce.
- Manžetu si nasazujte podle návodu k použití na holé paži asi 2 cm nad loktem. Manžeta by měla být pevná, ale ne příliš těsná.
- Během měření byste se neměli hýbat ani mluvit.
- Měřte si tlak dvakrát (s odstupem půl až celé minuty) ráno před snídaní a dvakrát večer před večeří. Měřte si tlak vždy na stejné ruce a vždy si zapište obě hodnoty (systolický a diastolický tlak) a datum a čas měření. Některé moderní přístroje dokáží data zapsat sama do aplikace v mobilu přes bezdrátové připojení a ukázat křivku vývoje tlaku za vybrané období.
- Sledujte průměrné hodnoty tlaku za týden nebo měsíc a porovnávejte je s cílovými hodnotami, které vám stanovil váš lékař. Pokud jsou vaše hodnoty vyšší nebo nižší než doporučené, kontaktujte svého lékaře a poraďte se s ním o změně léčby nebo životního stylu.
Jaký koupit tlakoměr pro domácí použití?
Na trhu je řada tlakoměrů s různými parametry. Jde o pažní nebo zápěsťové.
Zápěsťové tlakoměry lékaři označují za méně přesné, protože jsou velmi citlivé na pohyb zápěstí. Mají však jednodušší a rychlejší ovládání. Jsou menší, lze je všude nosit s sebou a jsou cenově přijatelnější.
Pažní tlakoměry jsou dle lékařů přesnější. Nejsou však tolik vhodné pro lidi s obezitou, zde může být problém s uchycením manžety na paži a také v důsledku silnější paže nemusí být detekce tlaku přesná a může docházet ke zkreslení měření. Výhodou tlakoměrů na paži je, že manžetu můžete kdykoliv vyměnit, zatímco tlakoměry na zápěstí mají manžetu napevno spojenou s přístrojem.
Tlakoměry jsou napájené buď tužkovými bateriemi, nebo síťovým adaptérem. Je jen na vás, jaký typ si vyberete.
Pokud chce tlakoměr používat více členů rodiny, kupte si tlakoměr s dělenou pamětí. Samozřejmě jsou také tlakoměry bez paměti.
Moderní digitální tlakoměry umožňují propojení přístroje s počítačem nebo chytrým telefonem. Všechny výsledky tak budete mít vždy po ruce.
Nejnovějším typem tlakoměrů jsou ty, které měří i EKG a dokáží tak odhalit nebezpečnou fibrilaci síní.
Náš tip: Pro domácí měření tlaku vám doporučujeme ověřené značky tlakoměrů Omron a Veroval, které je možné zakoupit z pohodlí domova na Lékárna.cz.
Pokud si nejste jisti s výběrem tlakoměru, který přístroj je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!