Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Doložení nároku na snížení limitu u invalidních pojištěnců

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1599x )

Invalidním osobám se od ledna 2020 snižuje limit, musejí však invaliditu doložit. Je to opravdu nutné, není možné údaje převzít z informačního systému pojišťovny?

shutterstock.com

Dosud byl limit na léky pro invalidní osoby stanoven ve stejné výši jako u ostatních osob ve věkové kategorii 19 až 64 let, tedy 5000,-Kč, přitom právě invalidní pacienti často musejí užívat velké množství léků. Na rozdíl od ostatních je ovšem třeba, aby své zdravotní pojišťovně doložili kopii rozhodnutí o invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně, resp. uznané invalidní osoby ve druhém či třetím stupni invalidity musí doložit kopii posudku o posouzení zdravotního stavu. Jinak budou i dále přiřazeni do odpovídající kategorie dle svého věku. Potvrzení lze zaslat i elektronicky společně s vyplněným formulářem.

Ochranné limity na doplatky na léky platné v roce 2020

  • 500 Kč u pojištěnců starších 70 let (včetně kalendářního roku, kdy dovršili 70 let)
  • 1 000 Kč u pojištěnců starších 65 let (včetně kalendářního roku, kdy dovršili 65 let)
  • 5 000 Kč u pojištěnců mezi 19 a 64 lety
  • 1 000 Kč u dětí mladších 18 let (včetně kalendářního roku, kdy dovršili 18 let)
  • 500 Kč u pojištěnců, kteří jsou poživateli invalidního důchodu 3. stupně a u pojištěnců, kteří byli uznáni ve 2. nebo 3. stupni invalidity a nebyl jim přiznán invalidní důchod z důvodu nedostatečné doby pojištění.

Proč se údaj nepřevezme z informačního systému pojišťovny?

Existující kategorie pojištěnců v informačním systému pojišťovny souvisejí s jejich nárokem na platbu pojistného státem, netýkají se ochranných limitů na doplatky za léčivé přípravky. Údaje pro snížení limitu na 500 Kč z důvodu invalidity tedy není možné převzít z informačního systému, protože v něm není vedena samostatně příslušná kategorie pojištěnců, tak jak ji pro snížení limitu definuje zákon.

Snížený limit mají mít pojištěnci, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a doložili tuto skutečnost kopií rozhodnutí o invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně, a pojištěnci, kteří byli uznáni invalidními ve druhém nebo třetím stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění, a doložili tuto skutečnost kopií posudku o posouzení zdravotního stavu.

Pojištěnci, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, jsou v systému vedeni v rámci největší kategorie státních pojištěnců (C), což jsou bez rozlišení všichni poživatelé důchodu z českého důchodového pojištění. Tedy důchodů starobních, invalidních, vdovských/vdoveckých i sirotčích.

Osoby, které jsou invalidní ve třetím stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán, jsou také v systému zaznamenány, ale v rámci jedné z kategorií státních pojištěnců (N), což jsou "osoby, které jsou invalidní ve třetím stupni nebo které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují podmínky pro přiznání důchodu, nemají příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti a důchod z ciziny nepřesahuje minimální mzdu". Jejich data také není možné ze systému vyjmout, protože ten je nerozliší od druhé skupiny osob v kategorii N, tedy od osob, které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují podmínky pro jeho přiznání. A tyto osoby nemají nárok na snížený ochranný limit z důvodu invalidity – mají stanovený limit dle věku (od 65 do 70 let ve výši 1 000 Kč, od 70 let ve výši 500 Kč).

Pojištěnci, kteří byli uznáni invalidními ve druhém stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění, pak v informačním systému pojišťovny dosud vůbec nejsou podchyceni; nejsou státními pojištěnci.

Vše výše uvedené je tedy důvodem, proč musí pojištěnec své pojišťovně aktivně ohlásit a doložit, že má nárok na snížení ochranného limitu na 500 Kč z důvodu invalidity, dle zákona. Zákon toto "ohlášení a doložení" nestanoví jako obecnou povinnost pojištěnce, ale jen jako podmínku k uplatnění jeho práva na snížený limit. Pokud pojištěnec nic "neohlásí a nedoloží", má nadále limit stanovený dle věku. Invalidní pojištěnci nad 70 let samozřejmě nic ohlašovat nemusí, protože v tomto věku už mají všichni pojištěnci ochranný limit jen ve výši 500 Kč.

Více informací najdete na stránce věnované snížení ochranného limitu doplatků za léky u invalidních pojištěnců.

Zdroj: www.vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 26 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Podzimní splíny útočí. Jak na ně vyzrát a kdy je potřeba odborná pomoc?

Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce