Co je to stres?
Stres je nedílnou součástí života člověka. Zjednodušeně řečeno jde o biologickou odpověď organismu na nepříznivou či nepříjemnou situaci. Stres se u každého člověka projevuje jinak, nicméně ve většině případů se jedná o pocit zvýšeného vnitřního napětí, zvýšený tep nebo pocit úzkosti. Může se ale projevovat také na fyzické úrovni, a to jako třes rukou, bolest hlavy nebo nechuť k jídlu.
Co se odehrává v těle?
Stres probíhá nejen na psychické úrovni, ale zejména ve fyzické rovině. Do organismu se uvolňuje hormon kortizol, který pomáhá překonat zvýšenou fyzickou i psychickou zátěž. Na druhou stranu je jeho nadměrná produkce při dlouhodobém stresu pro nervový systém škodlivá. Obecně se působení stresu na tělo dělí na tři fáze:
- poplachová reakce (organismus mobilizuje obranné síly)
- přizpůsobení se stresu
- vyčerpání
Po fázi vyčerpání by měl následovat odpočinek pro načerpání sil. Jestliže se ale opakovaně točíte ve stresovém kolečku, může to vést k frustraci a dlouhodobému vyčerpání organismu.
Dobrý a špatný stres
Stres nemusí být vždy jenom špatný. Přestože jej máte nejspíš spojený pouze s negativními pocity, může mít na psychiku i poměrně kladný vliv. Stres se totiž dělí do dvou kategorií. Jedná se o takzvaný eustres (dobrý stres) a distres (špatný stres). Pod distresem si můžete představit tradiční formu stresu, který je nepříjemný a vede k vyčerpání. Naopak eustres je spojený s příjemnými pocity a můžete se s ním setkat ve chvílích zamilovanosti nebo úspěchu.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.