Výrobky, které přijdou do styku s potravinami, by neměly obsahovat škodliviny. V této obracečce s kytičkami ale hygienici našli velké množství formaldehydu. Ten by mohl způsobit mimo jiné alergickou reakci.
Dioxiny vznikají při chemických reakcích, například při výrobě pesticidů, polychlorovaných bifenylů, chlorovaných látek, ale i při spalování odpadů, výrobě železa a oceli a při některých požárech.
Do našeho organismu se dostávají nejčastěji právě z potravin – a do těch se dostanou ze vzduchu, půdy, vody. Ovšem i do těla mohou proniknout vdechnutím prachu nebo pokožkou.
Ukládají se v tucích. U lidí už i v malých dávkách poškozují imunitní a hormonální systém, způsobují poruchy metabolismu.
U mužů mohou dioxiny poškozovat strukturu varlat, mohou způsobit zmenšení pohlavních orgánů. U žen způsobuje poruchy fungování vaječníků a mohou být příčinou vážných nemocí dělohy. V těhotenství se dioxiny dostanou placentou do těla nenarozených dětí, navíc se jim ho dotává i v mateřském mléku, které potom pijí. Děti pak trpí vrozenými vadami, mohou mít poškozený nervový systém, hůř se vyvíjí.
Dioxiny poškozují jaterní buňky, oči, ledviny i nervový systém. Pokud ho vdechujeme, pak může vzniknout smrtelný zánět plic nebo zánět sliznic, některé dioxiny způsobují i rakovinu.
Dioxiny jsou bohužel velmi stabilní, nerozpouští se ve vodě, takže mohou zdraví ohrožovat dlouho a mohou se šířit po okolí od zdroje.
Přidat nový komentář