Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Každý diabetik by měl mít oční vyšetření při rozšířené zorničce preventivně jedenkrát ročně, i pokud nemá ještě žádné diabetické oční změny a i když nemá žádné potíže s viděním. Pokud lékař zjistí diabetickou retinopatii, podle závažnosti stanoví častější kontroly a je-li potřeba také léčbu.
Jak probíhá oční vyšetření
Oční vyšetření Vám zabere hodinu až několik hodin. Oční lékař s Vámi sepíše informace o Vaší cukrovce (délka trvání, typ léčby, hodnoty glykémií a glykovaného hemoglobinu (pokud nevíte, co tento pojem znamená, informujte se u svého diabetologa, hodnotu glykovaného hemoglobinu byste měli mít v průkazu diabetika). Vždy u sebe noste průkaz diabetika.
Štěrbinová lampa
Lékař zjistí vidění každým okem zvlášť. Na štěrbinové lampě (tj. mikroskop k vyšetření oka) prohlédne přední část oka (jestli zde nejsou novotvořené cévy), změří nitrooční tlak. Pak se pacient posadí k sestřičce na „rozkapání“. Rozkapání znamená opakované podání kapek, které způsobí rozšíření zornice (mydriáza). K tomu dojde za 20 až 50 minut. Rozkapání je nutné, aby lékař viděl přehledně celou sítnici.
Následně lékař na štěrbinové lampě za pomoci speciální čočky vyšetří oční pozadí. Podle výsledku stanoví další kontrolu nebo další vyšetření a ošetření laserem. Vyšetření očního pozadí je nezatěžující a pro pacienta představuje jen chvilku osvícení silným světlem. Rozšíření zornice trvá i po vyšetření několik hodin a pacient vidí po zbytek dne o něco hůře, hlavně na čtení.
Fluorescenční angiografie
U sporného nálezu objedná lékař fluorescenční angiografii (FAG). Fluorescenční angiografie je vyšetření, při kterém se do žíly na paži vstříkne kontrastní látka fluorescit, která obíhá v cévách celého těla a my fotografujeme cévy na očním pozadí. Vlastní fotografování trvá cca 10 minut, ale pacient musí být k vyšetření opět rozkapaný, a proto je třeba počítat spíše s několika hodinami.
Byť v malém procentu, ale je možné se setkat s alergickou reakcí na kontrastní látku nebo s dechovými potížemi či nevolností. Barvivo je žluté a několik hodin po výkonu je barva kůže žlutá. Moč po výkonu má intenzívně žlutou barvu.
Fluorescenční angiografie ukáže rozsah postižení drobných céviček na sítnici. Na základě tohoto vyšetření lékař rozhodne o provedení laserové koagulace sítnice. Jsou-li změny pokročilé, může rozhodnout o léčbě laserem i bez FAG, jen na základě vyšetření očního pozadí na štěrbinové lampě.
Léčba diebetické retinopatie
Laserová koagulace sítnice je léčba vhodná u pokročilejších stupňů diabetické retinopatie. Cílem léčby je zajizvit neprokrvené části sítnice a zabránit prosakování z cév. Výsledkem léčby není zlepšení vidění, ale snaha o stabilizaci a zpomalení průběhu DR. Laser se provádí ambulantně na speciální štěrbinové lampě, ke které je připojen laser. Ošetření se opět provádí při rozšířené zornici. Oko je kapkami umrtvené.
Lékař na oko nasadí speciální laserovací kontaktní čočku, pomocí které směruje laserový paprsek na konkrétní místo na sítnici. Spolupráce pacienta je důležitá. Pacient sedí při vyšetření s hlavou pevně opřenou v přístroji, nesmí pohybovat ani hlavou ani očima. Upřeně se dívá do místa, které určí lékař. Hlavně nesmí provádět prudké pohyby, neboť by laser mohl zasáhnout nežádoucí místo.
Lékař musí navodit atmosféru, aby se pacient uvolnil a nesvíral víčka. Pacient musí mít obě oči otevřené, jinak se oči stáčejí vzhůru a znemožňují léčbu. Ošetření může být někdy citlivé až bolestivé. Vlastní laserové sezení trvá asi 10 až 30 minut, navíc je třeba počítat s dobou na rozkapání před výkonem. Po laserovém sezení pacient nemá žádné omezení.
U některých pacientů je provedeno jen jedno laserové sezení, u jiných více (5, ale i 8 sezení na jedno oko). Jednotlivá sezení na jednom oku musí mít minimálně 7 denní odstup.
Vitrektomie
U velmi pokročilých nálezů je někdy vhodná operační léčba tzv. vitrektomií (odstranění sklivce). Tímto způsobem se operují komplikace neovaskularizací: prokrvácené oko (hemoftalmus) nebo odchlípená sítnice. Operace se provádí v narkóze nebo v místním umrtvení při několikadenní hospitalizaci. Výkon trvá tři čtvrtě hodiny až několik hodin.
Po dvacetiletém trvání cukrovky má určitý stupeň diabetické retinopatie 65 až 99 procent diabetiků. Přibližně 80 až 95 procent těžkých zrakových postižení způsobených cukrovkou by se dalo odvrátit včasnou oční laserovou léčbou.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář